Kuş gribi tavuk fiyatlarını yarı yarıya düştü

Kuş gribi hastalığından önce kilosu 4 YTL olan tavuğun fiyatı, hastalığın gündeme gelmesiyle yarı yarıya düştü.

Kuş gribi hastalığının gündemden düştüğü bugünlerde tavuk piyasası canlandı. Satışlar eskiye göre yüzde 40 oranında artış gösterdi. Kilosu 2 YTL’ye satılan tavuğun fiyatı şu anda 1,9 YTL’ye kadar düştü. Bu duruma en çok vatandaşlar sevindi. Kilosu 12 YTL olan kırmızı etleri alamayan dar gelirli vatandaşlar fiyatları düşen tavuğa büyük ilgi gösterdi.

Kuş gribi hastalığının en çok tartışıldığı dönemlerde dahi entegre tesislerinde üretilen tavukların hiçbir şey yapmadığını, ancak medyanın olayı abartması nedeniyle vatandaşların tavuğa mesafeli yaklaştığını belirten Kasaplar Odası Başkanı Kasım Korkmaz satışların iyileşme seviyesine çıktığını söyledi.

Tavuk satışlarındaki ani düşüşü, hastalığın Kurban Bayramı öncesinde ortaya çıkmasına bağlayan Korkmaz “Kurban bayramında zaten tavuk satışları düşer. Hastalık satışları daha da düşürdü. Vatandaşlar ellerinde kırmızı et olduğu için tavuktan uzak durdular. Şu anda Kurban bayramında kalan etler neredeyse tüketildi. Hastalığında gündemden düşmesiyle satışlar eski düzeye çıkmaya başladı” diye konuştu.

Tavuğun, tarihinin en düşük fiyatında satıldığını ifade eden Korkmaz, özellikle kırmızı et almaya gücü yetmeyen dar gelirli vatandaşların tavuğa akın ettiğini söyledi. Tavuk etinin kırmızı ete göre daha sağlıklı olduğunu, kolesterol düzeyi düşük olduğu için kalp ve damar hastaları tarafından tüketilebildiğini hatırlatan Korkmaz “Kuş gribinden önce bu özelliklerinden dolayı tavuk kırmızı ete göre çok satılıyordu. Şimdi yeniden satışlar artmaya başladı. Ancak bir farklı fiyatlar yarı yarıya daha ucuz olarak” dedi. Bu arada, et dönerle birlikte satılan tavuk döner de satıcılardaki yerini almaya başladı. 1.25 YTL’ye satılan tavuk dönerler öğünlerin vazgeçilmezi arasına girdi.