Kuş gribi tedirginliği sürüyor

Yaklaşık iki ay önce başgösteren kuş gribinin vatandaş üzerindeki olumsuz etkisi sürüyor.

Çevresinde gördüğü her ölümlü kümes hayvanı veya göçmen kuşlarından endişe duduğunu söyleyen inşaat ustası Hüseyin Bozdoğan, “İş icabı sürekli inşaatlarda çalışıyoruz. İnşaat alanları havaların soğuk olmasından dolayı kuşların sığınak yeri oluyor. Donarak ölen kuşlara bile kuş gribi şüphesiyle yaklaşıyoruz.” dedi.

Son olarak inşaat sahasında ölü olarak bulduğu yabani kuşu tarım yetkililerine haber veren Özdoğan, konunun hassas olduğunu söyledi.

Bu tür ölümlü vakaları ilçe tarım müdürlüğüne bildirdiklerini ifade eden Özdoğan, “Her ne kadar kuş gribi gündemden düşmüş gibi görünsede tedirginliğimiz sürüyor.” diye konuştu.

Öte yandan gelen tüm ihbarları anında değerlendirmeye aldıklarını söyleyen İlçe Tarım Müdürü Fatih Rüştü Özeser, “Kuş gribi ile ilgili vatandaşlarımızın ihbarlarını değerlendiriyoruz. Ekiplerimiz anında olay yerine giderek incelemelerini yapıyor. Şu ana kadar ilçemizde kuş gribi vakasına rastlanılmadı. Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz ekiplerimiz cumartesi pazar dahil çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlarımız rahat olsun.” dedi.

25 civarında ilçeden kümes hayvanının tahlil için Adana Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderildiğini belirten İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Mustafa Necat Doğmuş, “Tahlil sonuçları olumsuz bir durum yok ise 8-10 gün içerisinde bize ulaşıyor. Aksi takdirde telefon veya faks ile anında haberdar ediliyoruz. Şimdiye kadar her hangi bir bulguya rastalanılmadı. Adana’ya gönderilen tahlil sonuçlarının yüzde 90’ı geldi ve olumsuz bir durum yok.” diye konuştu.

Her ölümlü vakanın kuş gribi olmayacağını belirten Veteriner Hekim Doğmuş, “Toplu ölümlerde kuş gribi vakasından şüphelenilebilir. Aksi halde kümesteki 30 tavuğun içerisinden birinin ölmesi kuş gribi var sonucunu çıkarmamalı.” dedi.