Kuş gribi toplantısında tavuk ve yumurta yediler

Kuş gribi toplantısında katılımcılar, haşlanmış tavuk ve kaynamış yumurta yiyerek, herkese tüketmelerini tavsiye ettiler.

Toplantıda, tavuk ve yumurtanın 70-80 santigrad derecede haşlanması durumunda mikrobun yaşama şansının olmadığına dikkat çekilerek, hijyenik tesislerde üretilen tavukların gönül rahatlığı ile tüketilebileceği vurgulandı.

Türkiye’nin kuşların göç yollarında olan büyük bir coğrafya niteliği ile tavuk vebası ve kuş gribi açısından önemli bir risk potansiyeli taşıdığına değinen Gebze Ziraat Odası Başkanı Ersan Çınar, “Dünya genelinde özellikle de göçmen kuşların göç yolları üzerinde, detaylı tarama yapılarak bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Karantina, itlaf, dezenfeksiyon gibi çeşitli uygulamalar etkinlikle gerçekleştirilmelidir. Bunu yapabilmek için, Tarım Bakanlığı’nın personel ve bütçe olanaklarının ivedilikle artırılması lazım. Buna karşılık modern ve entegre tesislerde tüketime sunulan tavuk ve yumurtalarda virüs bakımından herhangi bir risk olmamaktadır. Aynı tarama çalışmasının, tanımlanan bölgelerde yaşayan insanlar üzerinde de etkinlikle yürütülmesi gereklidir. Özellikle avcı, köy tavuğu yetiştiricisi, çiftlik çalışanı ve dezenfekte materyali tüketen tüketiciler, en yüksek risk grubunu oluşturmaktadır” uyarısında bulundu.

Tavuk eti ve yumurtanın ucuz olması nedeniyle halkın protein gereksinimini karşılamakta yeri doldurulamayacak bir öneme sahip olduğunu, bundan dolayı tüketicinin de bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizen Çınar, “Geçmişte de çeşitli örnekleri görülen bu tür sansasyonların abartılması, ilgili sektörlerin altından kalkamayacağı yaralar almasına neden olmaktadır. Bu konudaki bilgilendirmelerde uzman kişi ve kuruluşların tecrübe ve tavsiyelerine uyulması kaçınılmazdır” tavsiyesinde bulundu.

Öte yandan, köylerde halen uluorta tavukların dolaştığına dikkat çekerek kalıcı önlem alınmadığı müddetçe riskin her zaman süreceğini belirten Emre Tavukçuluk Yönetim Kurulu Başkanı Refik Mandev, “1 haftada 800 bin yumurta ve 200 bin civcivi itlaf ettik. Günlük kesim kapasitemiz 45 binden 10 bine düştü. Kesilen tavuklara depolanacak buzhane bulunamadığı için muazzam bir sıkıntı yaşanıyor” dedi.

Sadece yem üzerinden günlük zararlarının 1500-2000 YTL arasında olduğunu dile getiren Enderoğlu Tavukçuluk’un sahibi Sait Enderoğlu da, yumurtacıların da kendilerine göre büyük ve önemli sorunları olduğunu, dün itibariyle tavukları yemlemeyi kestiklerini, hayvanları ölüme terk ettiklerini ifade etti. Enderoğlu, “Komşumuz Şadoğlu Tavukçuluk çukurları kazarak elindeki tavukları nasıl öldüreceğini düşünüyor. Biz de çiftliğin dışına atıp (Kaçtılar) demeyi düşünüyoruz” dedi.

Tavukçuluk sektörüne ilişkin olarak siyasilerden gelen hiçbir söylem ve vaadde doğruluk payının olmadığını öne süren Enderoğlu, kanatlı hayvan ölüm ihbarlarına da ilgili kurumlar tarafından gereken ilginin gösterilmediğinden yakındı.

Şen Piliç yöneticisi Toygun Tura ise, 30 bin kapasiteli işletmelerinin kuş gribinden zararının 20 bin YTL’yi geçtiğini belirtip soruna köklü çözüm olarak köy tavukçuluğunun bitirilmesini önerdi. Tura, kontrolsüz avlanmanın önüne de muhtarlar aracılığı ile geçilmesi gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda, Türk Ocakları Gebze Şube Başkanlığı yapan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Veteriner Hekim Profesör Doktor İ.Yavuz Sezen ise, kuş gribinin en az 100 senelik bir konu olduğunu hatırlatarak sadece Türkiye’de göründüğüne dair söylentilerin ardında farklı niyetler yattığını öne sürdü.

Sezen, “Türkiye’de tarım teşkilatı 1984’den bu yana çalışmıyor, köylerde veterinerler dolaşmıyor ve gerekli önlemler alınmıyor. Kuş gribi, bizde var da komşularımızda yok mu? Amaç, Türkiye’de tarımcılığın önünü kesip ithal ürünlere bağımlı hale getirmektir” dedi. Emre Tavukçuluk tarafından getirilen tavukların pilav ve ayran ile birlikte ikram edildiği toplantıya muhtarlar, Pazarcılar Odası Başkanı Ziya Erat ve Gebze Avcılar Kulübü Başkanı Selahattin Babacan da katılarak tavukların tadına baktılar.