Kuş gribi yanlış anlatıldı en çok turizm etkilendi

Çukuruva Üniversitesi (Ç.Ü.) Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Köksal, 'kuş gribi' konusunda insanların yanlış bilgilendirilmiştir.

Bu nedenle tavuk tüketiminin azaldığını, yerli sektörün ve turizmin zarar gördüğünü belirtti.

Adıyaman Tarım İl Müdürlüğü tarafından toplumun kuş gribi konusunda bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen konferansta Ç.Ü Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Fatih Köksal ile Adana Veterinerlik Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Öztürk ile Uzman Suzan Reyhan Karakoç, dinleyicilere hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdiler.

Prof. Dr. Fatih Köksal, kuş gribinin ortaya çıkmasıyla birlikte toplumun yalan yanlış bilgilendirilmesi sonucu tavuk tüketimin ve sektörün büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Son derece değerli ve ucuz protein kaynağı olan, kırmızı ete göre de son derece sağlıklı olan tavuğu tüketen toplum tavuğu tüketmemeye başladı. Halbuki gerçekten kalp sağlığı ve metabolik hastalıklar yönünden kırmızı etle kıyaslanamayacak kadar rahat tüketilmesi gereken ve protein yönünden çok zengin tavuk ve yumurta yenmemeye başlandı. Bu ihtiyaç bir şekilde giderilemedi” dedi.

Vali Halil Işık ise, Kuş Gribi’nin Türkiye’de görülmeye başlandığı Ekim ayından itibaren Adıyaman’da önlemler alındığını ifade ederek, “İlimizde hastalığın görüldüğü İl merkezindeki Altınşehir Mahallesi ve Kahta ilçesi Çaybaşı köyünde itlaf ve imhası gerçekleştirildi. Ayrıca yapılan tüm ihbarlar titizlikle değerlendirilerek, gerekli çalışmalar yapıldı. İlimizde hastalığa karşı gerekli önlemleri aldığımızdan dolayı hastalık başka bölgelere sirayet etmeden hastalık söndürülmüştür” diye konuştu.