Kuş gribi yumurtacılara yeni bir boyut kazandırdı

Ülke gündemini uzun süre meşgul eden kuş gribi, entegre tavukçuluk ve yumurta üretimi yapan tesisleri olumsuz etkilerken markalaşma sürecini de hızlandırdı.

Kuş gribi nedeniyle bilinçlenen halk, marketlerde markalı yumurtaya yöneliyor.
Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Mütevelli kasabasında üretim yapan Güres Tavukçuluk Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Güres, kuş gribi nedeniyle büyük market ağlarının genişlediğini, buna bağlı olarak markalaşma süreçlerinin de hız kazandığına dikkat çekti.

Güres Tavukçuluk olarak sektörde ilk ISO belgesi alan firma olma grurunu yaşadıklarını ifade eden Güres, kuş giribinden büyük zarar ettiklerini, ancak hastalık sayesinde tüketicinin bilinçlendiğini vurguladı. 42 yıl önce kurulan Ege, Marmara ve Trakya bölgesinde bulunan büyük marketlere konteynırlarla yumurta sevkiyatı yapan Güres Tavukçuluk, kuş giribinde satışları yüzde 90’a kadar düşürmüş. Tesis çıkışı 80 bin liraya satılan yumurtanın tanesi 25 bin liraya gerilemiş. Bir kaç gündür toparlanma sürecine giren tesiste yumurtanın tanesi 53 bin liraya yükselmiş. İşletmeye maliyeti 70 bin lira olan yumurtanın fiyatının ilerleyen günlerde daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Güres Grup Tavukçuluk Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Güres, yumurta üretim yelpazesini gelişmelere ve ihtiyaçlara göre genişlettiklerini anlattı. Genç işadamı Güres, ürettikleri jumpa, selenyumlu, çift sarılı ve doğal yumurta çeşitlerinin büyük marketlerde raflardaki yerini aldığına işaret etti. Kuş gribi döneminde satışlarının yüzde 90 düştüğünü bildiren Güres, şu an işlerin iyiye gittiğini, günde 3-4 kamyon mal çıkışı olduğunu kaydetti. Tamamen iç piyasaya yönelik üretim yaptıklarını bildiren Güres, “Kuş gribi markaya yönelik yatırımlarımızı hızlandırdı” dedi.

Kuş gribinin, insanlara marka bilinirliğini kazandırdığını anlatan işdamına göre, hijyenik kurallara uygun üretim yapan tesisler bundan böyle markalı üretim yaptıkları için tercih kapsamında olacak. Marketler tarafından kendilerine taleplerin hızlı bir şekilde artamaya başladığını dile getiren Güres, son derece dikkatli, hijyen ve laboratuvar testlerinden geçirerek üretim yaptıklarını aktardı. Güres, “Önceden merdiven altı üretim yapan bizimle rekabet ediyordu. Bunun engellemesi bizim işimize yaradı. Artık vatandaş pazardan yumurta alırken markayı tercih edecek. Açıkta tavuk beslenmeyecek. Yumurta konusunda uzmanlaşmış bir firmalara üretim yapacak” diye konuştu.

Manisa’da büyük marketlerden olan Manisa Pazarlama Şerketi (MAPAŞ) Başkanı Tahsin Çambel, yumurta alırken markaya önem verdiklerini belirtti. Genellikle Keskinoğlu, Abalıoğlu ve Güres markalı yumurtayı tercih ettiklerini belirten Çambel, kesinlikle ambalajsız yumurta almadıklarını vurguladı. Yumurta alırken gramajına dahi dikkat ettiklerini kaydeden Çambel, kuş giribi döneminde taban yapan yumurta satışlarında birkaç gündür gözle görülür bir artış olduğunu kaydetti.

HEDEF GIDA GÜVENCE BELGESİ

Faaliyete, 1963 yılında başlayan Güres, sürekli yatırımlarda bulundu. Şu an Güres Grubu oluşturan Tavukçuluk A.Ş, toplam 270 kişi istihdam ediyor. Tavukçuluk Teknolojisi Ltd. Şti., Damızlık, Viol, Organik Gübre, Tarım Ürünleri, Yem şirketleri ile entegre üretim yapan Güres yumurta sektöründe ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi belgesi için gerekli koşulları yerine getirdi. Güres Grubu’nun şimdiki hedefi ise gıda güvence belgesi almak.

1,5 milyon adet tavuk ile, günde 900 bin adet yumurta üretimi kapasitesi olan Güres Yumurta Üretim Çiftliği’nin merkez ofisi İzmir’de bulunuyor. Aynı firmanın İzmir’de kafes üretim tesisi bulunuyor ve Rusya’ya ihraç ediyor. Kemalpaşa’da Damızlık tesisleri bulunan grubun, Mütevelli’de yumurta üretimi yanında yem fabrikaları bulunuyor.

GÜRES ENTEGRE TESİSLERİNDE YUMURTA ÜRETİMİ NASIL YAPILIYOR?

Otomatik yumurta taşıma konvoyu ile yumurtalar tavuğun altından direk olarak tasnifleme ünitesine geliyor. Yumurta buraya girdikten sonra ilk olarak hava döşemeden geçiyor. Ön kalite kontrol elemanları tarafından standart dışı tabir edilen kirli, kırık, çatlak ve kabuksuz olanlar ayrılıyor. Daha sonra yumurtalar makinenin karanlık odasından geçiyor. Burada alttan yanan lamba ile yumurtanın içinin kanlı olup olmadığı belirleniyor. Yumurtadaki gizli çatlaklar da burada ortaya çıkıyor. Daha sonra makine, yumurtaları gıda kodeksine uygun gramaj sınıflarına göre 7 boya ayırıyor. Müşterilerin istediği 10’lu, 30’lu paketlerde ambalaj işlemleri yapıldıktan sonra marketlerdeki yerini alıyor.