Kuş gribinde atılan adımların yetersiz

Veteriner Hekimler, hayvan hastalıkları ve kuş gribi ile mücadele konusunda hükümetin uyarıları dikkate almadığını belirterek, hastalıklarla mücadele konusunda atılan adımların yetersiz olduğunu belirtti.

son günlerde kamuoyunda sıkça tartışılan kuş gribi hastalığıyla ilgili dernek lokalinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Tuncer, hayvanlardan insanlara bulaşan yaklaşık 200 hastalık olduğunu ve bu hastalıklardan biri olan kuş gribinin, bugüne kadar sivil toplum örgütleri ve uzmanların hastalıkla ilgili hükümete uyarılarının dikkate alınmaması neticesinde bu sonuçların ortaya çıktığını ifade etti.

Avrupa Birliği’nde olduğu gibi Türkiye’de de Gıda ve Veteriner Dairesi’nin kurulması gerektiğini söyleyen Tuncer, hayvan hastalıklarıyla mücadele için Tarım Bakanlığı’nın ayırdığı 17 milyon YTL bütçenin yetersiz olduğunu ileri sürdü. İnsanların hastalıkla mücadele konusunda bilgilendirilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Tuncer, Çevre ve Orman Bakanı, Tarım ve Köyişleri Bakanı ile Sağlık Bakanı’nın biraraya gelerek kriz masası oluşturması gerektiğini kaydetti.

Ankara Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ayhan Filazi ise, Doğubeyazıt’ta ve Iğdır’da ortaya çıkan olayların önlenmesinde geç kalındığını ve bu olayın sorumlusunun Tarım Bakanlığı olduğunu belirtti. Filazi, “Iğdır Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü sağlıkla hiçbir ilişkisi olmayan bir Açıköğretim mezunudur, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü veteriner olsaydı hastalık bu kadar yayılmazdı” şeklinde konuştu.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akan, yaptığı açıklamada hastalıkla ve alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi verdi. “Virüsün kış ayında çıkması talihsizliktir” diyen Akan, kış aylarında hastalığın kuluçka döneminin uzadığını söyledi. Akan, virüsün insanlara bulaşması için mutlaka hasta hayvan yada virüs taşıyan hayvanla yakın temas olması gerektiğini kaydederek, virüsün insana kolay kolay bulaşmadığını belirtti. Akan, Kuş gribinin Doğu’dan gelen kurbanlık hayvanlarla taşınma riskinin küçük bir ihtimal olduğunu, insanların bu tür haberlerle paniğe sürüklenmemesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Ankara Veteriner Hekimler Odası Başkanı Filazi, hastalığın ortaya çıktığı günden bu yana piyasada tükenen ve ithalatına başlanan Tamiflu ilacının ise hasta olmayan kişilerin içmesi durumunda virüsün bağışıklık kazanacağını ve virüsün dayanıklılığını artıracağını belirterek, vatandaşların hasta olmadan ya da risk taşımadan bu ilacı kullanmamaları gerektiğini ifade etti.