Kuş gribinde ‘tehlikeli gidişat’

Sağlık Bakanı Akdağ,"Salgın beklemiyoruz" demesine karşın Tabip Odası Başkanı Gürsoy,"Ciddi bir enfeksiyon tehlikesi var" diye konuştu.

Ağrı, Iğdır, Kars, Erzurum, Şanlıurfa’dan sonra Ankara’da da kuş gribi virüsü görüldü. Ankara’da 2 yaban kuşunda kuş gribi bulunduğu açıklandı.

* Yalova’dan 7 kişi kişi kuş gribi şüphesiyle, İstanbul’da bulunan Haseki hastanesine getirildi. Yozgat’ta iki kişi hastaneye kaldırıldı.

* Türkiye’de tüm kanatlı yaban hayvanlarının avlanması yasakladı.

*Yalova’da bir çiftlikte 2 günde 345 tavuk telef olunca, çiftlikte ”geçici karantina” uygulanmaya başlandı.

*Hava muhalefeti nedeniyle Bakan Akdağ,
Van’a ziyaretini erteledi.

***

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ”kuş gribi” konusunda İngiltere’deki Dünya Sağlık Örgütü’nün referans laboratuarına gönderdikleri örneklerin sonuçlarını aldıklarını belirterek, ”Bunlar bizdeki sonuçları doğruluyor. Müspet sonuçlar. Ancak insandan insana bulaşma ile ilgili herhangi bir kuşku şu anda yok” dedi.

Akdağ, 3 çocuğun kaybedilmiş olmasından üzüntü duyduklarını belirterek, ”Ama bir taraftan memnun olduğumuz bir husus var: Van’da hastanede bulunan hastalarımızın içinde, bize verilen bilgiye göre, durumu kritik olan veya ağırlaşan vaka şu anda yok” diye konuştu.

”Şüpheli, muhtemel, kuvvetle muhtemel vakalar ile teyit edilen laboratuar vakaları” olduğunu ifade eden Akdağ, bugün bütün bunların Van’da değerlendirileceğini bildirdi.

Doğubeyazıt’tan, Van’dan gelen hastalar dışında kuvvetle muhtemel veya teyit edilen vaka bulunmadığını belirten Akdağ, bazı şehirlerden hayvan vakaları ile ilgili bildirimler ve şüpheli insan vakalarının olduğunu kaydederek, ”Ancak diğer şehirlerimizde şu ana kadar insanımıza bulaşmış bir kuş gribi vakası tespit etmiş değiliz” dedi.

NALLIHAN’DAKİ DURUM

Akdağ, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde ölen ördeklerde de kuş gribine rastlandığını belirterek, Ankara’da bu ördeklerle temas eden ya da tedaviye alınan hasta olup olmadığının sorulması üzerine, şunları söyledi:

”Hayır. Şu anda bahsettiğim, yani Van’a gelen hastalar dışında muhtemel veya kuvvetle muhtemel vaka Türkiye’de yok. Şüpheli vakalar var. Mesela dün gece Yalova’dan İstanbul’a sevk edilen bazı vakalar oldu, Iğdır’dan oraya gönderildiği ifade edilen. Tabiatiyle insana bulaşan bir hastalık söz konusu olduğu için ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız da bulunduğu için ciddi bir hassasiyet oluştu, hem kamuoyumuzda, hem hekimlerimizde, sağlık görevlilerimizde. Bunu tabii karşılıyoruz. Bu hassasiyetten dolayı şüpheli vakalar gelmeye devam edecektir. Biz de meseleyi ciddiyetle, hassasiyetle takip edeceğiz.”

”İNGİLTERE’DEN SONUÇLAR GELDİ”

Akdağ, ”Dünya Sağlık Örgütü’nün İngiltere’deki laboratuarlarında Koçyiğit kardeşlerden alınan numunelerin test edileceği, insandan insana buluşma durumunun olup olmayacağının öğrenileceği ifade ediliyor. Sonuçların Sağlık Bakanlığı’na bildirileceği yönünde haberler var. Sonuçlar ne zaman ulaşır” şeklindeki soruya ise ”Dünya Sağlık Örgütü’nün İngiltere’deki referans laboratuarına gönderdiğimiz örneklerin sonuçlarını aldık. Bunlar bizdeki sonuçları doğruluyor. Müspet sonuçlar. Ancak insandan insana bulaşma ile ilgili herhangi bir kuşku şu anda yok” yanıtını verdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, virüsün Türkiye’ye nereden girdiği konusundaki bir soru üzerine ise ”Teorik olarak virüsün kaynağı göçmen kuşlar. Bunu hepimiz biliyoruz. Ama doğrusu işin o tarafının, yani Tarım Bakanlığı ile ilgili tarafının detaylarını bilmiyorum. Ama normalde böyle olması beklenir” diye konuştu.

Ancak Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hava muhalefeti nedeniyle Van’a ziyaretini erteledi.

ANKARA’DA 2 YABAN KUŞUNDA KUŞ GRİBİ BULUNDU

Doğu’da 49 kişi hastanelerde tedavi altına alınırken, Tarım Bakanı Eker, Ankara’da 2 yaban kuşunda kuş gribi bulunduğu açıkladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ankara’nın Nallıhan ilçesi yakınlarında kuş cenneti olarak bilinen Gökçekaya baraj gölünde ölü bulunan iki yaban ördeğinde kuş gribi belirlendiğini açıkladı. Ankara’daki kuş gribi Çayırhan-Nallıhan arasındaki sulak yerlerde inceleme yapan Tarım Bakanlığı ekiplerince ortaya çıkarıldı.

Ankara Valisi Kemal Önal, Ankaralıları “Paniğe kapılmayın” diye uyarırken, olası başvurularda Keçiören Araştırma Hastanesi’nin çocuklar, Numune Hastanesi’nin de yetişkinler için ayrıldığını, sağlık personelinin izninin iptal edildiğini açıkladı.

EN ACI LİSTE

Dün Ağrı merkez ve Doğubayazıt ilçesi, Van merkez ile Erciş ve Çaldıran ilçeleri, Iğdır, Erzurum’un Horasan ilçesi, Şanlıurfa’nın Hilvan ve Siverek ilçeleri, Siirt’in Baykan ilçesi olmak üzere 11 yerden hastanelere kuş gribi şüphesiyle tedavi altına alınan 56 kişinin isimleri şöyle:

VAN: 32 KİŞİ

Doğubayazıt’tan; Hasan Ali Koçyiğit, (6) Refika (34), Hakan (16), Hatice (15), Mehmet (13), Ahmet (11), Ayşegül (9), Mustafa (6),Yusuf (3) ve Rümeysa Özcan (1) Yusuf Tunç (5), Türkan Sökmen (59), ikiz kardeşler İbrahim ve Nurgül Kaya (3), Taha Elnazik (3), Faruk Çakmak (6). Ağrı Diyadin’den Semra Topçu (35) ve eşi Orhan Topçu (36). Van Merkez’den Abdurrahman K. (12) ile kardeşi Adem K. (11). Van Erciş’ten Zahide Parin (33), Sadık Yalçın (11), Şeymanur Çınar (2), Yavuz (5) ve Ozan Gültepe (6), Yasemin (12), Zuhal (2), Feyat (4), Sedat Çaka (5). Van Çatak’tan Nesibe Mamuk (48), Naciye İşnaz (22). Iğdır’dan Cemalettin Altındağ.

DİYARBAKIR: 6 KİŞİ
Siirt Baykan’dan yaşları 6 ile 10 arasında olan Esra, Ebru, Fatih, Serpil ve Sedat Baysal ile Siverek’den durumu ağır olan Esat Bal (13).

ERZURUM: 8 KİŞİ
Semra (14), Hülya (6) ve Dilara Oğuzhan (4). Mihriban (14), Nejla (18), Mahtun (12), Ajlan (16) ile Gülsüm D.

HİLVAN: 3 KİŞİ
Ömer Faruk (8), Kübra (6) Mehmet Özkaya (13).

YALOVA: 7 KİŞİ
M. Ali, Sultan, Yılmaz, Seher, Fatma, Hakan, Ferhat Manoz.

YALOVA’DAKİ HASTALAR İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Yalova’da ”kuş gribi” şüphesiyle Devlet Hastanesi’ne başvuran aynı aileden 5’i çocuk 7 kişi, İstanbul’da bulunan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi.

Bir süre önce Iğdır’dan Yalova’ya gelen Manoz ailesinden Hakim, Sultan, Mehmet Ali, Yılmaz, Seher, Fatma ve Ferhat, ”kuş gribi” şüphesiyle Yalova Devlet Hastanesi’ne başvurdu.

Yalova Devlet Hastanesi’nden bir ambulansla İstanbul’a gönderilen bu kişiler, gece saatlerinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi.
Bu kişileri taşıyan ambulansta bulunan Dr. Güvenç Diner, basın mensuplarının soruları üzerine, Yalova Devlet Hastanesi’nde görevli olduğunu belirterek şöyle konuştu:

”Bir süre önce Iğdır’dan Yalova’ya gelen aile dün akşam saatlerinde yüksek ateş ve öksürük gibi şikayetlerle hastanemize başvurdu. Hastaneye gelmeden önce ölmek üzere olan bir tavuğu yediklerini söylediler.

Yapılan tetkiklerde hastalardan birinin akciğerinde şüpheli bir odak vardı. Özellikle bir çocuğun durumu kuş gribi vakası ile uyum gösterdi. Ancak tahlil yapmadan kesin bir şey söylemek doğru olmaz.” Anne ve babanın sağlık durumunun iyi olduğunu, çocuklardan da 4 yaşında olan birinin diğerlerine göre daha ciddi olduğunu anlatan Dr. Diner, ”Hastaların geldikleri yerin Iğdır olması, ölmek üzere olan bir tavuğu yediklerini söylemeleri ve benzer şikayetleri bulunması bizi şüphelendirdi” dedi.

Öte yandan, bu kişilerin getirildiği hastanedeki doktorlar, sağlık ve güvenlik görevlileri ile bazı hastalara önlem olarak maske takılması dikkat çekti.

AVLANMA YASAKLANDI

Öte yandan Çevre ve Orman Bakanlığı, tüm kanatlı yaban hayvanlarının avlanmasını, ikinci bir emre kadar yasakladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ”Göçmen kuşlardan evcil kümes hayvanlarına bulaşarak yayıldığı tahmin edilen kuş gribi virüsünün, Iğdır, Van ve Şanlıurfa illeri dışındaki illerde de yayılış göstermesi nedeniyle, tüm kanatlı yaban hayvanlarının avı, 6 Ocak 2006 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır” denildi.

Açıklamada, hükümetçe alınan ve insan sağlığı açısından önemli olan tedbirler kapsamında avcıların av yasağına uymaları ve özellikle göçmen kuşların yaşadığı sulak alanlarda kanatlı yaban hayvanlarıyla temastan kaçınılması istendi.