Kus gribinden 1 kisi daha öldü

PEKIN - Son günlerde kus gribi vakalarinin görüldügü Çin'de yeni bir kus gribi vakasi daha görüldü.

35 yasindaki çiftçi Xu’nun eyalete bagli Xiuning Kasabasi’nda 11 Kasim’da hasta ve ölü kümes hayvanlarina temasindan sonra ates ve solunum yetmezligi görüldügü ve tedavi gördügü hastanede 22 Kasim’da yasamini yitirdigi ifade edildi.

Böylece Çin’de kus gribi görülen kisi sayisi 3’e yükselmis oldu. Çin Saglik Bakanligi’nin bu olayi Dünya Saglik Örgütü (DTÖ)’nün ilgili birimlerine bildirdigi belirtildi. Görülen vakalarda insandan insana geçen bir özellik bulunmadigini açiklayan Pekin yönetimi ilk olarak 16 Kasim’da 2 kiside kus gribi görüldügünü duyurdu. Bunlardan birincisi Hunan eyaletine bagli Xiangtan Kasabasi’ndaki 9 yasinda bir erkek çocuk, digeri ise Anhui eyaletine bagli Zongyang Kasabasi’nda 24 yasindaki bir çiftçi kadin. Bunlardan ilki iyilesirken, çiftçi kadin 10 Kasim’da ölmüstü.

Öte yandan, iyilesen 9 yasindaki erkek çocugun 12 yasindaki kiz kardesinde de benzer belirtiler görülmüs ve kiz kardesi 17 Ekim’de yasamini yitirmisti. Çinli yetkililer bunun süpheli kus gribi vakasi oldugunu açiklamisti.

Çin Tarim Bakanligi, dün de ülkenin kuzeyindeki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Ningxia Hui Özerk Bölgesi ve güneydeki Yunnan Eyaleti’nde 3 yeni kus gribi vakalarinin görüldügünü dogruladi. Su ana kadar, Çin’in 9 eyalet ve özerk bölgesinde toplam 21 kus gribi vakasi görüldü. 150 bine yakin kümes hayvani telef olurken, 20 milyondan fazla kümes hayvani da itlaf edildi. Yetkililer, kus gribi salgininin kontrol altina alindigini açikladi.

ÇIN YAPIMI KUS GRIBI ASISI KLINIK DENEY ASAMASINDA

Bu arada, Çin Devlet Gida ve Ilaç Denetim ve Yönetim Bürosu, Çinli bilim adamlarinin geçen yildan itibaren insanlarda kullanilmak için üzerinde çalistiklari ve Pekin’deki bir ilaç sirketinin gelistirip ürettigi kus gribi asisinin klinik deneylerinin yapilmasina izin verdi.

Su an, Amerika Birlesik Devletleri, Avrupa Birligi ve Japonya gibi ülke ve bölgelerdeki 7 sirket kus gribi asisi arastirma-gelistirme çalismalarini yapiyor.