‘Kuş gribinden ders alıp turizmi çeşitlendirmeliyiz’

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bir dizi incelemelerde bulunmak ve MÜSİAD tarafından düzenlenen toplantıya katılmak için Denizli'ye geldi.

Ziyaretinin ilk durağında, 2004 Ekim ayında çıkan yangında büyük hasar gören ve restorasyonu devam eden Külahçıoğlu Un Fabrikası binasını gezen Bakan Koç, bina için bugüne kadar 800 bin YTL harcandığını, restorasyonun nisan ayında tamamlanacağını belirtti. Binanın konservatuvara dönüştürüleceğini açıklayan Koç, restorasyonun 1 milyon YTL’yi bulacağını ifade etti. Koç, binanın iç dizaynı için gelecek hafta perşembe günü Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve kültür merkezinden ekiplerin gelerek incelemelerde bulunacağını kaydederek, bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı. Koç ayrıca 8-9 Haziran tarihlerinde Türk-Yunan Dostluk Grubu çalışmalarının da bu binada yapılmasının planlandığını belirtti.

Basında çıkan haberler yüzünden kuş gribinden olumsuz etkilendiklerini ancak bunu en az zararla atlattıklarını anlatan Bakan Atilla Koç, “Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yurtdışından gelen sağlık bakanlarıyla bir toplantıda buluştu. Orada başta Almanya olmak üzere Avrupalı dostlarımızın kuş gribinden çok etkilendiğini gördük. Biz durumu şeffaflıkla karşıladık. Bunun sıkıntılarını çektik ama geçiciydi. Artık bu konuda basının desteğini bekliyoruz.” dedi.

Antalya bölgesinde geçen yılın ocak ayına göre turist sayısında eksilme olduğunu ancak bunun ileri sürüldüğü kadar ciddi oranda olmadığını belirten Bakan Koç, bunu müzakere etmek için Denizli’den sonra Antalya’ya gideceğini açıkladı. Kuş gribi sıkıntısından ders alınarak turizmin çeşitlendirmesi gerektiğini hatırlatan Koç, termal turizmden başlayarak çeşitlilik sağlayacaklarını sözlerine ekledi. Bakan Koç’a gezi sırasında Denizli Vali Vekili Kemal Özgün, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ve partililer eşlik etti.