Kuş gribinden korunmak için ipucu

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Yeltekin Demirel, kuş gribi riskine karşılık yumurtaların sabunlu suyla yıkandıktan sonra tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Van’da 3 kişinin kuş gribi teşhisiyle ölmesi, dikkatleri bu hastalık üzerine yoğunlaştırdı. Hastalık konusunda uzmanlar vatandaşları uyardı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görevli Yard. Doç. Dr. Yeltekin Demirel, kuş gribi belirtilerinin diğer gribel enfeksiyonlarla benzerlik gösterdiğini ifade etti.

Demirel, kuş gribini ayıran özelliğin hastanın kanatlı hayvanlarla teması olduğunu belirtti. Her 38 santigrat derecenin üzerinde ateşi, boğaz ağrısı, kuru öksürüğü, yaygın kas ağrısı ve solunum zorluğu çeken hastanın kuş gribi olmadığını vurgulayan Demirel, “Bunlar diğer gribal enfeksiyonlarda da ortaya çıkan belirtilerdir. Hastaya kuş gribi tanısı koyabilmeniz için bunlara ek olarak kişinin kanatlı hayvanları yemleyen, sulayan, bunların itlafında çalışan gibi bir özelliğin olması gerekiyor. Bu durumda da ancak hastanın kuş gribi olduğu sorusu aklımıza gelmelidir. Kesin tanı, hastadan alınan kan örneklerinin Ankara’daki Hıfzısıhha Hastanesi şartlarında kontrol edildikten sonra konabilir.” şeklinde konuştu.

Gribal enfeksiyon kapan kişilerin kanatlı hayvanlarla ilişkisi olmadıysa şüphe duymalarının gereksiz olduğunu belirten Yard. Doç. Dr. Yeltekin Demirel, yine de vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Özellikle kanatlı hayvan ürünlerini tüketirken bol suyla yıkanması gerektiğini ifade eden Demirel, şunları söyledi: “Kanatlı hayvanları yerken çok iyi pişmiş olmasına dikkat edilmeli. Pembe renkli etin iyice kaynatılarak beyazlamış olması lazım. Ayrıca kanatlı hayvan ürünü olan yumurtaların dışı da sabunlu suyla iyice yıkandıktan sonra tüketilmeli. Çiğ tavuk diğer sebze ve meyvelerle aynı ortamda muhafaza edilmemeli. Eğer böyle bir karışma söz konusu olursa diğer sebze ve meyveleri bolca yakanmalı. Bunların yanı sıra eller sık sık sabunlu sudan geçirilmeli. Bu tedbirler alınması halinde herhangi bir hastalık olacağını tahmin etmiyorum.”