Kuş gribine 58. kurban!

Endonezya'da kuş gribi tedavisi gören 14 yaşındaki bir erkeğin öldüğü ve böylece ülkede kuş gribinden ölenlerin sayısının 58'e çıktığı bildirildi.

Endonezya’daki Persahabtan Hastanesi yetkililer, kuş gribi tedavisi gören 14 yaşında bir erkeğin öldüğünü açıkladı. Ölen gencin 31 Aralıkta hastalık belirtileri görülmesinden sonra 4 Ocakta hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Yetkililer, dün de 37 yaşındaki bir kadının yerel bir marketten 30 Aralık’ta aldığı tavuğu pişirip yemesinin ardından rahatsızlandığını ve yapılan tektekilerin ardından kuş gribi teşhisi konduğunu açıklamıştı. Endonezya sağlık yetkilileri, kuş gribine yakalanan kadının, bugün ölen 14 yaşındaki çocukla beraber aynı hastanede tedavi gördüğünü bildirdi.

Endonezya’da şu ana kadar 76 kişide kuş gribi görüldü. Kuş gribi, 2003’te Asya’da ortaya çıktıktan bu yana Endonezya’da 58 kişinin ölümüne neden olurken, bu rakamın dünyadaki en yüksek rakam olduğu belirtildi.

Öte yandan Çin’de de 37 yaşındaki bir çiftçinin öldürücü kuş gribi virüsü 5HN1’e yakalandığı ve hastanedeki tedavisinin ardından taburcu olduğu bildirildi. Çiftçinin hastalığa yakalandığı Anhui bölgesinde kanatlılarda kuş gribi görülmediği ve bu durumun insanlarda görülen kuş gribinin mutasyona mı uğradığı sorularını akıllara getirdi.

Kuş gribi 2003’ten bu yanda dünya genelinde 150’den fazla kişinin ölümüne ve milyarlarca dolar maddi kayba neden oldu.