Kuş gribine karşı aldığımız tedbirlerin rahatlığını yaşıyoruz

Avrupa Birliği(AB), KKTC'de kanatlı hayvanlarda kuş gribine yol açan H5N1 virüsüne rastlandığını açıklaması üzerine KKTC Başbakan Ferdi Sabit Soyer, basın toplantısı düzenleyerek halkın tedirgin olmaması için alınan önlemleri bir kez daha yineledi.

Başbakan Soyer, açıklamasında, daha önceden kuş gribi tespiti yapılmazdan önce yeterli tedbirleri aldıklarından dolayı bugün halkın huzurunda bunun rahatlığını yaşadıklarını söyledi. Başbakan, alınan tedbirlere ek olarak var olan durum karşısında diğer tedbirleri de yürürlüğe koyduklarını, buna bağlı olarak ilk etapta muhtarları, belediye başkanlarını yetkili bakanlar ve teknik ekiple birlikte toplantıya çağırdıklarını açıkladı. Başbakan Soyer, ayrıca bölgede kanatlı hayvan trafiğini de durdurduklarını belirtti.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer, açıklamasının devamında KKTC’de alınan tedbirler karşısında, Güney Kıbrıs’taki tedbirlerin yetersiz olduğunun altını çizerek, bir kez daha Rum tarafını işbirliğine davet etti ve bu durumun siyasetle bir ilgisinin bulunmadığını belirtti. Metehan Sınır Kapısı’nda Rum tarafının tedbir adı altında Kıbrıs Türkü’ne uyguladığı muamelenin de yanlış olduğunu söyleyen KKTC Başbakan Ferdi Sabit Soyer, “Rum’un Metehan’da aldığı tedbir Kıbrıs Türkü’nü kanatlı zannetmedir, kollarımızı kanat sanmaktadır, oysa asıl kanatlılar gökyüzünde uçanlardır” dedi.

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, konuşmasının devamında KKTC’de yeterli ölçüde önlemlerin çok daha önceden alındığını, bu duruma karşın çıkan bu hastalığın Güney’de önlem almayan Kıbrıs Rum Kesimi’nde göletlerden geldiğini iddia etti. Başbakan Soyer, iddiasına Güney’de bulunan göletlerde göçmen kuşların bulunmasını delil gösterdi.