Kuş gribine karşı ‘Antivirüs’

“Türkiye'deki bütün tavuk ırklarını tespit ederek, kuş gribine karşı antivirüs genlerini belirleyeceğiz” dendi.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ahmet Okumuş, “Türkiye’deki bütün tavuk ırklarını tespit ederek, kuş gribine karşı antivirüs genlerini belirleyeceğiz” dedi.

Doç. Dr. Okumuş, kuş gribinin insanlara geçişini önlemek amacıyla proje hazırladıklarını söyledi.

Kuş gribinin göçmen kuşlardan tavuklar aracılığıyla insanlara geçtiğini belirten Doç. Dr. Okumuş, projeyle kuş gribi virüsünün insanlara geçişini durdurma ve aynı zamanda kuş gribine dayanıklı tavuk tiplerinin geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Hazırladıkları projenin yaklaşık 1 milyon 200 bin YTL tutarında olduğunu ve 3 yıl süreceğini bildiren Doç. Dr. Okumuş, şu bilgileri verdi:

“Projemizi Devlet Planlama Teşkilatına (DTP) gönderdik. DPT’den onay aldıktan sonra başlacağız. Proje alanında Türkiye’deki ilk projedir. Sonuçlandığında hastalıklara karşı dayanıklı tavuk ırklarını da geliştirmiş olacağız.

Türkiye’deki bütün tavuk ırklarını tespit ederek hastalığa dayanıklı yani antivürüs genlerini belirleyeceğiz.”

Doç. Dr. Okumuş, Türkiye’de kuş gribi vakalarının yoğun olarak Van, Samsun ve Bursa’da ve göllerin olduğu bölgelerde görüldüğünü belirterek, öncelikli olarak göçmen kuşların göç yolları üzerinde araştırma yapılacağını söyledi.