Kuş gribine ne oldu?

kuş gribi dünyada can almaya devam ediyor

Uzmanlar geçen yıl kâbus yaratan kuş gribinin bu yıl Türkiye’ye sıçramamasını ‘havaların iyi gitmesi, kuş göçlerinin gecikmesi, bakanlıkların önlemleri, ‘çıkma’ tabir edilen yumurta veriminin düşmesi, enfeksiyona dirençsiz çiftlik tavuklarının köylere satışının durması gibi nedenlere bağladı.

Nisana kadar dikkat!
Sağlık Bakanlığı, geçen yıl üçü aynı aileden dört kişiyi öldüren kuş gribine karşı Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerileri doğrultusunda faaliyet yürütüyor. Bakanlığın depolarında halen 1 milyon 130 bin antiviral Tamiflu var. Buna ek olarak 84 bin kutu Tamiflu ve çocuklar için 30 bin kutu antiviral şurup alınacak. 11 ilde grip (influenza) virüslerini takip eden bakanlık yetkilileri, “Bu yıl havaların iyi gitmesinden dolayı şu an ülkemizde influenza virüsü aktif hale gelmiş değil” dedi. Tarım Bakanlığı da göç eden kuşları takip ediyor. Dünyada kuş gribi vakaları, kasım- nisan arasında görülüyor.
Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Akova: Sağlık Bakanlığı başarılı oldu bana göre. Ama rehavete kapılmamak gerek.
Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Servisi Sorumlu Yardımcısı Dr. Mustafa Aydın Çevik: Bu yıl havalar bütün dünyada iyi gidiyor, hasta göçmen kuşlar daha Türkiye’ye uğramadı. Bir de ‘çıkma’ olarak tabir edilen tavukların piyasaya sürülmek yerine, itlaf edilmesi etkili olmuştur.
Ankara Tabip Odası halk sağlığı uzmanı Dr. Cemal Güvercin: Kuş gribi dünyada endemik (bölgesel) olarak var. WHO’nun çok ciddi takibi söz konusu. Şu anda Vietnam, Endonezya gibi ülkelerde kuş gribi salgınları var ve oralardan yayılmaması için tüm dünya çalışıyor.