‘Kuş gribiyle mücadele için 1.2 milyar dolar lazım’

Dünya Sağlık Örgüti (DSÖ) dünya genelinde Kuş Gribi ile mücadele için 1.2 milyar dolarlık finansmana ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Rapora göre, dünya çapında kuş gribi sorununun çözülmesi için yaklaşık 1.2 milyar dolar finansmana ihtiyaç var.
100’den fazla ülke, bölge ve uluslararası örgüt temsilcilerinden oluşan yaklaşık 700 temsilcinin katıldığı üst düzey yetkililer toplantısında finansman ihtiyacacının bir an önce giderilmesi, aksi halde Kuş gribi salgının daha büyük kitlelere sıçrayabileceği uyarısı yapıldı.
Söz konusu konferansta konuşan DSÖ yetkilileri şu anda dünya çapında kuş gribi salgınında gelinen son noktanın çok ciddi olduğunu ve salgından etkilenen ilgili ülkeler ve bölgelerde büyük miktarda finansman eksikliği bulunduğuna dikkat çekildi.
Finansmansızlığın bu ülkelerin salgını önleme ve kontrol altına almasına büyük olumsuz etkilerinin olduğunun vurgulandığı açıklamada Kuş Gribi ile mücadelede tüm ülkelerin birlikte hareket ederek en başta finansman sorununu çözmeleri gerektiği ifade edildi.
Çin Hükümeti, Avrupa Komisyonu ile Dünya Bankası’nın düzenlediği konferansın bugünkü oturumunda ayrıca Kuş Gribi salgınında gelinen son nokta, Kuş Gribi’ için oluşturulan sermaye, ilgili ülkelerin Kuş Gribi’nden korunma ve kontrol için teknik ihtiyacı, tüm tarafların bu konudaki sermaye artışı çalışmaları ve sermaye yönetimi ve koordinasyon mekanizması oluşturma konuları değerlendirildi.

Konferansın ikinci gününde konferansa katılan bakanlar ve organizasyonların temsilcileri Kuş Gribi için ne kadar yardım yapacaklarını açıklayacak. Toplantının ardından Kuş Gribi ile mücadele alanındaki politik saptama ile yönetim ve koordinasyon sermayesi konularını kapsayan Pekin Deklarasyonu da yayımlanacak.

Konferansa katılan ülkelerin bakanları ayrıca 18 Ocak’ta Çin Başbakanı Wen Jiabao tarafından Büyük Halk Parlamento Sarayı’nda kabul edilecek.
-AB YARDIMI 100 MİLYON AVROYA YÜKSELTTİ-
Öte yandan Kuş Gribi’yle mücadele için geçen hafta üçüncü ülkelere 80 milyon avroluk yardımda bulunacağını açıklayan AB, bu yardıma 20 milyon avro daha ekleyerek toplam tutarı 100 milyon avroya yükseltti.
AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada ayrıca bu rakama üye ülkelerin ayrı ayrı yapmayı düşündükleri yardımın dahil olmadığı kaydedildi.
Yetkililer, Kuş Gribi’yle mücadele için üye ülkelerin kendi bütçelerinden taahhüt edecekleri yardımlarla yapılacak toplam yardımın 2 yüz 20 milyon avroya ulaşmasının beklendiğini ifade ediyor.
Yapılacak yardımlar özellikle yoksul ve gelişmekte olan ülkelerde, şu ana kadar 70’den fazla kişinin ölümüne ve milyarlarca dolar maddi kayba neden olan Kuş Gribi ile mücadele çalışmalarında kullanılacak.