Kuşadası Belediyesi’ne haciz geldi

Aydın'ın Kuşadası Belediyesi'nin toprak hırsızlığı iddiasıyla icraya verildiği ve bir bankadaki 4 milyon 224 YTL'sine parasına haciz konulduğu ortaya çıktı.

Bir arazi meselesi yüzünden belediye aleyhine 4.2 milyon YTL’lik haciz işlemi başlatan Kadir Turgut’u kasteden Akdoğan, “Mafya, belediyeyi dolandırmaya çalışıyor. Siyasi bir başkan adayını da mafyaya destek veriyor.” dedi.

Belediyenin Tusan Otel arkasındaki Adagöl’ü denizle birleştirme çalışmaları sırasında arazisinden toprak alındığını iddia eden Turgut’un haciz işlemi başlatması, Kuşadası Belediye Meclisi’ni karıştırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 4 meclis üyesi ve bağımsız üye Ahmet Altunsoy, bir soru önergesi vererek bu konuda başkan tarafından kendilerine bilgi verilmesini istedi.

Önergeyi cevaplayan Başkan Akdoğan, Kadir Turgut isimli bir arazi sahibinin belediye hakkında icra takibi başlattığını söyledi.

Ziraat Bankası’nın icrayı kabul etmediğini ancak Halk Bankası’nın 1.5 milyon YTL’lik belediye hesabını bloke ettiğini belirten Akdoğan, “Mafya, belediyeyi dolandırmaya çalışıyor. Bizim toprak hırsızlığı yapmamız mümkün değil. Kendi mülkiyetimizdeki Adagöl’de toprağa kanalizasyon karıştığını tespit ettik. 1999 ile 2001 yılları arasında Adagöl’ün içindeki toprağı temizlemek amacıyla denizi içeriye almayı planladık. Bu işlemden önce buradaki toprağı boşaltmak istedik. Devlet Su İşleri (DSİ) ile protokol yaptık ve toprağı etrafa yaydık.

Sözkonusu kişinin, mülkiyetimizdeki yerin hemen bitişiğinde arsası var ancak yapılan işlem tamamen budur. Aldığımız bir karış toprak yok. Mafya, belediyenin sırtından haksız kazanç sağlamaya çalışıyor. Belediye başkanlığı görevinde ikinci yılım. Görev sürem boyunca mafyayı Kuşadası’ndan kovmak için büyük mücadele verirken arabam kurşunlandı, çocuğum kaçırılmaya çalışıldı. Durum böyleyken Kuşadası’nda siyaset yapanların mafyaya destek vermesini kınıyorum.” şeklinde konuştu.

Haczin usulüne uygun tebliğ edilmediğini de ileri süren Akdoğan, tebligatın resmî bayram tatilinden bir gün önce 16.40’ta verilmesini manidar bulduğunu söyledi.

Bu konuda soruşturma başlattığını açıklayan Fuat Akdoğan, “Belediye başkan yardımcısını soruşturmayla ilgili görevlendirdim. Yapılan resmen dolandırıcılıktır. Bu işte kimin sorumluluğu varsa ortaya çıkacağım. Soruşturma, diğer kamu görevlileriyle ilgili olarak da genişletilecek. Bu konudaki dosyayı ilçe kaymakamlığımıza vereceğim.” dedi.

Belediyeden icra yoluyla 4 milyon 224 bin YTL talep eden Kadir Turgut ise bilirkişi tarafından belirlenen kanuni hakkını istediğini söyledi.

Belediyenin bankalardaki hesabına dokunamasa bile mülklerinden, bilgisayarlarından, hattâ Başkan Akdoğan’ın makam odasındaki eşyalarına varıncaya kadar alacağını tahsil etmekte kararlı olduğunu belirten Turgut, “Hakkım olan parayı her şartta istiyorum.” diye konuştu.