Kuşgribi olmadığını ispat için mangal yaktı

Kuşgribi krizi ile tavuk satışları duran bir firma, entegre tesislerinde hazırlanan kanatlı hayvanlarda kuş gribi olmadığını göstermek için mağazanın önünde mangal yakarak önce kendi işçileri ile beraber tavuk pişirip yediler.

Yurt genelinde tavuk satışlarının durması ile satıcılar olumsuz yönde etkilenirken, olayı protesto etmek için Erpiliç Bölge Bayiliği yapan İsmail Avcı, işyeri önünde mangalda pişirdiği tavukları önce işçileri ile beraber kendisi yedi, daha sonra da yoldan geçen vatandaşlara ikramda bulundu.

İsmail Avcı, entegre tesislerde hazırlanan piliçlerde kuş gribi vakası olmadığını belirterek, açıkta satılan ve canlı kanatlı hayvanlarda kuş gribi mikrobunun olabileceğini, kuş gribi ile alakası olmayan temiz, sağlıklı kanatlı hayvan satışı yapan firmaların da bu krizden etkilendiğini, hatta iflas etme noktasına gelindiğini ifade etti. Kuş gribi vakalarının gerek hükümet gerekse medya tarafından kamuoyuna duyurulmasında etkin bir rol oynandığını dile getiren Avcı, sağlıklı kanatlı hayvan satan firmaların mamullerinin gerçekten sağlıklı ve sakıncalı olmadığını kamuoyuna yeteri kadar hiç kimsenin duyurmadığını söyledi.

Kendisinin de olayı kamuoyuna gerçek anlamda duyurmak için işyerinin önünde mangal yakıp, firmada çalışan 13 işçi ile beraber pişirdikleri piliçleri yediklerini vurgulayan Avcı, “Bu piliçlerde kuş gribi mikrobu olmadığını ispatlamak için önce kendimiz yedik sonra vatandaşa ikram ettik. Sesimizin gerçek anlamda duyurulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Firmada çalışan işçiler de, sağlıklı kanatlı et satışı yapan firmalarda çalışanların günahı olmadığını dile getirerek, “Tavuk, piliç satışı yapılmayınca patronumuz da haklı olarak bizleri işten çıkartacak. Türkiye’nin en geri kalmış ve en fazla işsizi bulunan ili Muş’ta ekonomiye bir de bu işten çıkarmalar eklenirse bizim halimiz ne olur? Yetkililerden bu konuda açıklama yapmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Mangalda pişirilen etleri yiyen vatandaşlar da, her satılan kanatlı hayvanda kuş gribi olacağının düşünülemeyeceğine dikkat çekerek, “Gerçekten entegre tesislerde hazırlanan kanatlı hayvan ve etlerin sağlıklı olduğuna inanıyoruz. Hiç çekinmeden de ikram edilen tavuk etini yedik.” diye konuştular.