Kuşgribi tiyatro oldu

Kuş gribi, bin yıldan beri özellikle güneydoğuda sürdürülen rumi yılbaşı etkinliklerine de konu oldu.

BİNYILDAN BERİ SÜREN GELENEK DEVAM ETTİRİLİYOR
Bin yıllık gelenek yaşatılmaya çalışılıyor. Barış ve huzur ortamının sağlanmasının ardından yeniden yaşatılmaya çalışılan eski gelenek her yıl biraz daha yaygınlaşıyor. Her yıl 13 Ocak’ ta, Rumi takvimine göre yeni yılın ilk gününde gerçekleştirilen etkinliklerde değişik kostümler giyen gençler evleri ziyaret ediyor. Gittikleri evin yeni yılını kutladıktan sonra ev halkına kısa oyunlar oynayıp şarkılar söyleyen topluluğa ev halkı çeşitli ikramlarda bulunup, para, meyve bulgur pirinç gibi gıdalar verip uğurluyor. Evin ikramlarından memnun kalan topluluk evin durumuna göre, kızları varsa iyi bir damat, erkek çocukları yoksa erkek çocuk, kız yoksa kız çocuk dileğinde bulunuyor.
SERGİLEDİKLERİ SKEÇLE KUŞ GRİBİ KONUSUNDA UYARIDA BULUNDULAR
Batman’da Rumi yılbaşı olarak bilinen ve 13 ocak’ ta her yıl gerçekleştirilen etkinlikler renkli görüntülere sahne oluyor. Genellikle habersiz gidilen evlerde büyük şaşkınlık geçiren ev halkı daha sonra evde oynanan oyunlarla eğlenip hoşça vakit geçiriyor.
Rumi yılbaşında gerçekleştirilen etkinlikler vasıtasıyla tiyatronun evlere kadar girdiğini belirten Bahar Kültür Merkezi tiyatro oyuncusu Abdullah Tarhan, evlerde oynanan oyunların aile bireylerinin tiyatroya olan ilgisini artırdığını söyledi. Gecede gittikleri evlerde genellikle yöresel oyunlar oynadıklarını belirten Tarhan, bu yıl farklı bir şey yaptı. Birçok bölgede ortaya çıkan kuş gribiyle ilgili kısa bir oyun hazırlayan Bahar kültür merkezi oyuncuları, ev ev dolaşıp sergiledikleri oyunla hem ev sakinlerini eğlendirdi. Hem de kuş gribi konusunda bilgilendirme yapıp uyarıda bulundu. Tavuklarını görevlilere teslim etme yerine kesip yiyen bir adamın hastalanmasını konu alan oyunda, kümeslerdeki kanatlı havyaların görevlilere teslim edilmesi kuş gribi konusunda yapılan uyarıların dikkate alınması istendi. Evlerde tiyatral gösteriler yapan grup sokakta ise def eşliğinde şarkı söyleyip halay çekiyor.
ÇOCUKLAR YÜZLERİNİ BOYUYOR
Gecede en çok eğlenenlerin başında çocuklar geliyor. Siyah ve renkli boyalarla yüzlerini boyatan çocuklarda evleri gezip çeşitleri dileklerde bulunuyor. Boyalı yüzleri ile evleri gezip yeni yılda ev halkına güzel dileklerde bulunan çocuklara ev halkı genellikle elma, portakal ve şeker gibi yiyecekler verip uğurluyor.