Kuşgribinden korunmanın bir başka yolu

Veteriner Hekim Burhan Ünlü, kuş giribinden korunmak için ekmek bıçağı ile et bıçağının ayrılması gerektiğini söyledi.

Şen Piliç Gıda ve Sanayi A.Ş Genel Müdür yardımcılığı görevini de yürüten Ünlü, Sakarya Genç İşadamları Derneği’nde (SAGİAD) yapılan Sivil Toplum Platformu’nda yaptığı açıklamada, basit tedbirlerle kuş gribinin bulaşmasının önlenebileceğini dile getirdi. İyi pişirilmiş et ve yumurtadan değil, kanatlı hayvanlara temastan kuş gribinin insanlara bulaşabildiğini anlatan Ünlü, “Öncelikle tavsiyemiz tavuk eti kesilen bıçakların etmek, meyve ve sebze gibi çiğ yenen gıdalarla temas edilmemesi gerekir. Bunun için renkli saplı bıçaklar kullanabiliriz. Ayrıca tavukla uğraştıktan sonra ellerin sabunlu su ile iyice yakınması iyi olur.” dedi.

Şu an için virisün insandan insana bulaştığının şu ana kadar görülmediğini anlatan Ünlü, Türkiye’de domuzun çok fazla olmaması ve tüketilmemesinin bu riski azalttığını dile getirdi. Domuzların tıpki insanlarda olduğu gibi hem normal grip virüsü hem de kuş giribi virüsünü alabildiklerini ifade eden Ünlü “İşte domuzda bu virüsün mutasyona uğrayarak insana geçmesi daha sonra insandan insana bulaşmasından korkuluyor. Neyseki ülkemizde domuzun fazla bulunmaması ve etinin tüketilmemesi bu tehlikeyi azaltıyor.” şeklinde konuştu.

Ünlü entegre tesislerde yetiştirilen tavuğun hiç bir şekilde tehlike içermediğini ve gönül rahatlığıyla yenilebileceğini dile getirerek, kuş gribinin yayılmasının önlenmesi için köylerdeki başıboş gezen tavuk nüfusunun sıfırlanması gerektiğini sözlerine ekledi.