Küstah Rasmussen!

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Hz. Peygamber’i tasvire eden karikatürleri bir saldırı olarak göremediklerini söyledi.

Mısır’da İngilizce olarak yayınlanan haftalık El Ahram dergisine konuşan Rasmussen, ”Danimarka’da insanlar karikatürle tasvir edildiklerinde bunu bir saldırı olarak algılamayız” dedi. Bir politikacının karikatürlerinin çizilmesinin Danimarka’da büyük bir onur olarak görüldüğünü söyleyen Rasmussen, ”Ama peygamberler, politikacılardan çok farklı” şeklinde konuştu.

Karikatürlerin kimseye saldırmak gibi bir niyetinin olmadığını öne süren Danimarka Başbakanı, ”Eleştirel karikatürler geleneğimizin bir parçası” dedi.

”Farklı kültürel ve dini arka planı olan insanların bu tür çizimleri saldırı gibi algıladıklarını fark ettik” diyen Rasmussen, Danimarka gazetesinde yayınlanan karikatürler nedeniyle özür dilemeyi bir kez daha reddetti.

İslam dünyasında Danimarka ürünlerine uygulanan boykotun kısa dönemde kendileri için olumsuz bir etki yapacağını söyleyen Anders Rasmussen, Avrupa Birliği’nin bu boykotun tüm birliğe yapılmış gibi tepki gösterme kararının ise kendilerine önemli bir destek olduğunu söyledi.