Kütahya asbest ve erionite bağlı kanserde büyük risk taşıyan iller arasında

Kütahya kanserojen madde içeren asbest ve erionit maddelerine bağlı kanser oluşumu noktasında en fazla risk taşıyan illerin başında olma özelliğini taşıyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi tarafından hazırlanan söz konusu haritaya göre, Türkiye’de 16 il bu konuda yüksek risk taşıyor. Yüksek risk taşıyan il ve ilçelerden bazıları şöyle sıralanıyor: Kütahya’nın Aslanapa ve Gediz ilçeleri ile Denizli’nin Tavas, Eskişehir’in Mihalıççık, Kaymaz ve Çifteler, Konya’nın Ereğli, Ayrancı ve Halkapınar, Sivas’ın Yıldızlı ve Şarkışla, Diyarbakır’ın Cermik ve Ergani ve Şanlıurfa’nın Siverek ilçeleri.
Haritada 45 ilde orta boyutta risk bulunduğu belirtilirken, 20 ilde ise asbest ve erionite bağlı hiç bir vaka tespit edilmemiş. Başta bor madeni olmak üzere kömür, manyezit gibi önemli yer altı zenginliklerinin bulunduğu Kütahya’da toprak yapısının bu madenlerden dolayı söz konusu kanserojen maddeyi barındırması insan sağlığını tehdit ediyor. Daha çok toprak evlerin yer aldığı kırsal kesimde risk oranı yükselirken, Kütahya’da 2004 yılında 138 değişik kanser hastalığı tespit edilmiş durumda. Ancak söz konusu kanser vakalarının tamamı asbest ve erionite bağlı değil.
Diğer yandan dünyanın en büyük bor rezervlerine sahip olan Emet ilçesi uzun süre şebeke suyunda bulunan standartların üzerindeki arsenik miktarı ile gündeme geldi. Fatih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Haydar Güngörmüş tarafından yapılan araştırma, bu yöredeki içme sularında tespit edilen yüksek arsenik miktarının 20 yıllık bir süreçte çok sayıda insanın ölümüne sebep olduğu ihtimalini gözler önüne seriyor. Güngörmüş’ün yaptığı araştırmada, bu yörede ölenlerin 1984 yılında yüzde 65, 1991 yılında yüzde 56 ve 2003 yılında yüzde 61 gibi büyük oranlarda olan kesiminin resmi kayıtlara ölüm sebebinin bilinmeyişi şeklinde geçmesi tehlikenin boyutları hakkında fikir vermeye yetiyor.
İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezi ise ilde kanser riskini azaltmak adına gerekli çalışmaları yapıyor. Özellikle il merkezindeki hava kirliliği nedeniyle Türkiye’de her yıl birinciliği kaptırmayan Kütahya’da, solunum yolu kanser oranının düşük olması ise son derece ilginç. 2004 verilerine göre yıllık kanser oranlarında Kütahya’da birinci sırada sindirim organları yer alırken, ikinci sırada kemik, bağ dokusu, deri ve meme kanseri yer alıyor. Solunum yollarında oluşan kanser hastalığı ise oranlamada genital organlardan sonra 4. sırada yer alıyor.