Kütahya’da vatandaslar ücretsiz solunum testine ilgi gösterdi

KÜTAHYA - Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) gününde Kütahya'da ücretsiz olarak yapilan solunum testine vatandaslar ilgisiz kalmadi.

Saglik Bakanligi, Türk Toraks Dernegi ve Türk Tabipler Birligi’nin ortaklasa katkislariyla gerçeklestirilen solunum testinda 5 personel görev yapti. Solunum testinden faydalanmak isteyenlerin daha çok orta ve üzeri yasta vatandaslardan olusmasi dikkat çekti. Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ismail Zehir önderliginde yapilan solunum testinde bazi vatandaslar birden fazla test edildi. Ayrica, yine Dr. Ismail Zehir tarafindan verilen konferansta KOAH hakkinda vatandaslar bilinçlendirildi.

Bu kronik akciger hastaliginin en önemli hastalik nedenlerinden biri oldugunu vurgulayan Dr. Zehir, çok yaygin olmasina karsilik toplumda taninmadigini kaydetti. Bütün hastaliklarda oldugu gibi KOAH’ta da erken taninin önemine deginen Zehir, sigaranin bu hastaligi tetikleyici en önemli etkenlerden bir oldugunu belirtti. Türk Toraks Dernegi Kütahya Temsilcisi Dr. Fatma Okatan da, bu sinsi hastalik hakkinda vatandaslari bilinçlendirmek için derneklerinin katki sagladigini vurguladi.

KOAH hava yollarini tikayarak nefes alip vermeyi zorlastiran yaygin bir hastalik olarak tanimlaniyor. KOAH’a yol açan nedenlerin basinda ise sigara ve duman ya da toza maruz kalma geliyor. KOAH’in belirtileri öksürük, balgam çikarma ve nefes darligi olarak açiklaniyor. Uzmanlar, özellikle 40 yasinin üzerinde olup söz konusu belirtileri kendilerinde gören kisilerin mutlaka bir hekime basvurmalari gerektigi konusunda uyariyor.