Kutan; ‘Doğalgaz krizinin sebebi Rusya’ya olan aşırı bağımlılık’

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Vekili Recai Kutan, doğalgazda yaşanan sıkıntıların Rusya'ya olan aşırı bağımlılıktan kaynaklandığını söyledi.

İran ile yaptıkları anlaşmaya göre daha fazla gaz ithal edildiğini açıklayan Recai Kutan, “Bizim yaptığımız anlaşma sebebiyle İran’dan doğalgaz gelmiyormuş diye uydurma bir şeyler icat edildi. Bütün sebepler arasında bir de (Allah’ın takdiri) diye bir madde ortaya atıldı. İngilizce’sini Türkçe’ye çevirmişler. Bu tam tercümesi değil. Elbette mücbir sebepler olabilir. Deprem, sel, doğal afetler. Veyahut da doğalgazı vermeyebilir. Bu gün İran’dan gelen doğalgazın daha da arttığı yönünde açıklamalar var. Benim Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olduğum dönemde uyguladığımız politikalarla Türkiye hiçbir sıkıntının içerisine girmeyecekti. Sıkıntı en başta Rusya’ya bağımlı hale getirilmemizdir.” şeklinde konuştu.

SP Aydın 2. Genel Kongresi öncesi il başkanlığını ziyaret eden Kutan, parti binası girişinde efeler tarafından karşılandı. Partililerle birlikte kısa bir basın açıklaması yapan Recai Kutan, yaşanan doğalgaz sıkıntısıyla ilgili soruları cevapladı. Bakanlığı döneminde Türkiye’nin enerji sıkıntısı içerisinde olduğunu ve elektrik kesintilerinin başlamak üzere olduğunu aktaran Kutan, “Sorunun çözümü için önce İran’dan Bulgaristan’dan elektik almaya başladık. Enerji sektöründe meşhur bir söz vardır (En pahalı olmayan enerjidir) diye. Yeni enerji tesisleri kurmamız gerekiyordu. Bir hidroelektrik santralinin yapılması 7 yıl alıyor. Sorunun çözümü için bu süre çok uzundu. Bu sıkıntıyı doğalgaz çevirim şantiyeleriyle aşmak istedik. İlk girişimiz Rusya’nın Bulgaristan üzerinden gelen boru hattındaki gazı artırmak oldu. O zaman bir ilkemiz vardı. Enerjide, biz hiçbir ülkeye yüzde 30’dan fazla bağımlı olmayacaktık. Şu anda Türkiye, Rusya doğalgazına yüzde 66 bağımlıdır. Bu fevkalade tehlikelidir. Bizim zamanımızda yaptığımız görüşmeler sonucunda Türkiye’ye en kestirmeden doğalgaz getirmenin yolu İran olduğu ortaya çıktı. İran ile bir anlaşma yapıldı. Bizim yaptığımız anlaşmada kullanamayacağımızdan fazla gaz yoktu. Enerji veren ülkeler zaten zarar etmek için yaptıkları yatırımı kurtaracak enerjinin alınmasını şart koşuyorlar. Biz de ihtiyacımız kadar enerji talep ettik. Fazlalık sözkonusu olmayacaktı. Mavi Akım projesi getirilince Türkiye’nin ihtiyaçtan fazla doğal gazı oldu. Biz, enerji fazlası olursa diyerek yeraltı deposu hazırlanması için sondajlara başlandı. Biz ayrıldıktan sonra bu projeler ihmal edildi. Bu gün doğalgazda sıkıntı varsa en büyük sebep Rusya’ya olan bağımlılıktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında erken seçim imasında da bulunan Kutan, 3 yıldır iktidar olan AK Parti’nin sorunların çözümünde başarısız olduğunu ileri sürdü. Kutan, “AK Parti 3 yılda sorunlarıu çözemedi. Bir söz vardır. (Pehlivan mindere çıktığında belli olur) diye. Bunlar 3 yılda bir şey yapamadılar. Eğer 2006’nın sonunda erken seçim olursa yapamadıklarını 8 ayda mı yapacaklar. Tek çözüm Milli Görüş’tür” dedi.

Kutan’ın SP Aydın il binasındaki basın açıklamasına İl Başkanı Ali Söğüt ve partililer katıldı. Kutan, basına kapalı olarak gerçekleştirilen partililerle yaptığı toplantıdan sonra SP Aydın 2. Kongesi’nin yapılacağı Gar Restorant’a geçti.