Kutan Erbakan için bir açıklama yaptı

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, Necmettin Erbakan'ın yaklaşık bir trilyon hazine yardımının kayıt dışı kullanıldığı iddiasıyla 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak şöyle konuştu.

Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu’nda “Liderlik” konulu panelde konuşma yapan Recai Kutan, Saadet Partisi eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın ‘Kayıp Trilyon’ davasının yeniden görülmesiyle ilgili yöneltilen bir soru üzerine, maliyeye teslim ettikleri yaklaşık 900 çuval evrakın ancak yüzde 20’sinin açılarak karara varıldığını söyledi. Maliye Bakanlığı’ndan bu çuvalların tamamının açılmasını talep ettiklerini belirten Kutan, Erbakan’ın Ağır Ceza Mahkemesi’nce 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırlması kararının kamu vicdanında tasvip edilmediğini öne sürdü. Devam eden hukuk davasının 4-5 ay içerisinde ancak sona ereceğini ifade eden Kutan, “Üzerinde çalışılan Erbakan’ın hapis cezasını hapiste değil, 75 yaş sınırını geçtiği için evde ödemesi.” diye konuştu. Recai Kutan, Erbakan’ın affı istikametinde hiçbir çalışma olmadığını vurgulayarak, “Maliye diyor ki, 800 Milyar faizlerle 12 Trilyon oldu. Gelin bu parayı ödeyin. Sonra gitsin ev hapsine.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Genel Başkan Kutan, liderin özelliklerini sıraladığı konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir yandan ‘karizmatik lider’i temsil ederken, diğer yandan ‘tek adam’ olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın görünüşte karizmatik lider görüntüsü çizdiğini ancak içeride arkadaşlarıyla ilişkilerinin nasıl olduğunun bilinmediğini belirtti. Kutan, AK Parti’nin homojen değil heterojen bir yapıya sahip olduğunu öne sürerek, “İçeride adeta koalisyonlar söz konusu. Birçok değişik görüşten ve partiden katılımlar oldu. Bunun getirdiği sorunlar yavaş yavaş basına intikal ediyor.” ifadelerini kullandı.

Recai Kutan, kendisi ile Erbakan’ın liderliği arasındaki en önemli farkın ise Erbakan’ın karizması olduğunu söyledi. Kutan, kendisini değişimci demokratik lider ile geliştirici lider arasında bir yere koyduğunu belirterek, Necmettin Erbakan’ın ise tek adam gibi değerlendirilse de, aslında hiçbir liderin yapmadığı kadar istişareye önem verdiğini ifade etti.