Kutan kimi Saddam’a benzetti?

Recai Kutan, iktidar ve ana muhalefetin, cumhurbaşkanlığı seçimi ve erken seçim için ’’ucuz polemikler yaparak, ülkede gerginlik meydana getirdiklerini’’ öne sürdü.

SP Genel Başkanı Recai Kutan, İslam ülkelerinde ABD, İsrail ve Batı ile işbirliği yapan yönetimlere, “Bilsinler ki işleri bitince akıbetleri Saddam’ınkinden farklı olmayacak” diye seslendi.

Kutan, partisinin Ankara il başkanlığında yapılan il başkanları ve il müfettişleri toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu. İslam coğrafyasının bayramı ve yeni yılı acılarla karşıladığını dile getiren Kutan, İslam dünyasında bu acılar yaşanırken, Türkiye’de, suni gündem diye nitelendirdiği, ’’Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın eşi Olcay Baykal’ın siyasetteki yerleri üzerine’’ tartışmaların yaşandığını anlattı. Kutan, bu tür çatışmaların ülkeye bir fayda sağlamadığını dile getirdi. Eşler üzerinden yapılan tartışmaların yanı sıra cumhurbaşkanlığı seçimi ve sine-i millet gibi tartışmaların ülke gündemini meşgul ettiğini ifade eden Kutan, hem iktidarın hem de muhalefetin aslında bu polemiklerden memnun oldukları görüşünü dile getirdi.

Kutan, şöyle konuştu:

’’Bu tartışmalardan, çekişmelerden, hem AKP hem de CHP memnun görünmektedir. AKP bu suni gündemlerle başarısızlıklarını örtmekte, millete karşı mazlum rolü sergilemekte. CHP ise rest cephesinin patronluğuna soyunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve erken seçim için yapılmakta olan bu ucuz polemikler ülkede ciddi anlamda bir gerginlik meydana getirmiştir. Bu gerginlik kullanılarak, tam bir orta oyunu, bir horoz dövüşüyle toplumu iki cepheye ayırmak, halkın AKP veya CHP saflarına kilitlenmesi istenmektedir. Bundan dolayı bu anlamsız polemiklerden, gerek AKP gerek CHP gerçek anlamda memnun görünmektedir. Ama aziz milletimiz, elbette bu oyunlara gelmeyecektir.’’

’’TESLİMİYETÇİ VE İŞBİRLİKÇİ POLİTİKA’’

’’Türkiye’nin, AK Parti iktidarı ile dış politikada da iddia edilenin ötesinde ABD, İsrail ve AB’ye bağımlı davrandığını’’ iddia eden Kutan, terörle mücadelede, ABD’nin vaatlerini tutmadığını söyledi. ’’Milli ve şahsiyetli bir dış politika uygulanması gerektiğini, teslimiyetçi ve işbirlikçi olunmaması için ısrarla hükümeti uyarmaya devam edeceklerini’’ adlatan Kutan, Irak’ın kontrolünün ABD’nin elinde olduğunu ve terör örgütüne müdahale etmediğini belirtti. ABD’nin ve Türkiye’nin, terörle mücadele konusunda atadıkları özel temsilci modelinin de işe yaramadığını savunan Kutan, şöyle devam etti:

’’(Irak’taki PKK güçlerinin, Türkiye’ye karşı yaptığı terör eylemlerini önleyin, ya onları siz yakalayın bize verin ya da bizim yakalamamıza müdahale etmeyin) taleplerimizi ABD hep oyalama taktiği ile uyutmuştur ve bir adım atmamıştır. En son oyalama olarak da önümüze PKK’ya karşı mücadele koordinatörlüğü koydular. ABD’den bir emekli general ile Türkiye’den emekli muhterem bir general, Edip Başer paşamız bu komitenin üyesi oldular. Özel temsilciler formülünden de az da olsa somut bir netice çıkmadı. Havanda su dövülmektedir. Başbakan ancak uyanabildi. Türkiye’nin ABD’den beklentileri boşa çıktı. ABD, PKK’ya karşı somut adım atmıyor, para kaynaklarını engellemiyorlar. Ellerinde ABD silahları olan teröristler yakalanıyor. ABD, PKK’ya hamilik yapmazsa PKK terörü hayatta kalabilir mi? Kimse bize, ’ABD, PKK’ya destek vermiyor’ demesin.”

’’AB MASALI’’

AK Parti iktidarının 2002 yılından beri halkı ’’AB masalı’’ ile kandırdığını ileri süren Kutan, Avrupa’nın, Türkiye’ye üyelik vermediğini, ancak ’’elimizin altında olsun’’ politikasından vazgeçmeden, Türkiye’ye karşı ’’ne koparabilirsek kardır’’ anlayışı ile davrandığını savundu. AB’nin, 2007 yılında baskılarının artacağını ve Kıbrıs’ı bir koz olarak kullanacağını ifade eden Kutan, AB içindeki etkin devletlerin, çeşitli platformlarda ’’Türkiye’yi AB’ye almayacaklarını’’ itiraf ettiklerini öne sürdü. –

“SANDIK SONUÇLARINI GÖRÜNCE AYILIRSINIZ’’

’’Buna rağmen AK Parti iktidarının hala millete masal okumaya devam ettiğini’’ ifade eden Kutan, sözlerini şöyle tamamladı: ’’Hükümete seslenmek istiyorum. ’ABD ile stratejik ortaklık’ dediniz, ’Büyük Orta Doğu Projesi’ dediniz, ’Orta Doğu’ya demokrasi, özgürlük gelecek’ dediniz, ’çözümsüzlük, çözüm değildir’ diye diye, neredeyse Kıbrıs’ı Rumlara terk ettiniz, milleti AB masalları ile uyutmak istediniz. Ülkeyi, dış politikada içine düşürdüğünüz acıklı, onur kırıcı ve tehlikeli tablo karşımızdadır. Saadet Partisi olarak bu tehlikeleri göstererek sizleri ikaz ettik. Ama dinlemediniz, anlamadınız, bu ikazları anlayamaz ve kavrayamazdınız. Çünkü Milli Görüş gömleğini çıkarmıştınız. Yeni yeni ayılmaya, uyanmaya başladınız, ama asıl önümüzdeki seçimde, sandıklardan çıkacak seçim sonuçları ile ayılıp kendinize geleceksiniz.”