Kutan: Yasağın kalkmasını çok istiyoruz

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, ''En samimi duygularla başörtüsü zulmünün bir an önce halledilmesini istiyoruz'' dedi.

Platform üyelerinden Hanefi Sinan, inanç özgürlüğünün önündeki engellerin kalkması için her hafta bir basın açıklaması yaptıklarını belirterek, Kutan’ı, bu çalışmalar hakkında bilgi vermek için ziyaret ettiklerini söyledi. Sinan, inanç özgürlüğüne yönelik baskılara karşı olduklarını vurgulayarak, başörtüsü konusunda da toplumun yeterli ve doğru bilgilendirilmediğine inandıklarını ifade etti. Kutan da Sinan ve beraberindeki platform üyelerini çalışmalarından dolayı tebrik etti. Başörtüsü konusunun, inanç özgürlüğünün bir parçası olduğunu kaydeden Kutan, ”Biz Saadet Partisi olarak en samimi duygularla başörtüsü zulmünün bir an önce halledilmesini istiyoruz. Senelerdir bunun mücadelesini verdik ve bu yolda bedel ödedik” diye konuştu.

Türkiye’de bir yandan yasaklar kalkarken bir yandan da özgürlüklere yeni sınırlamalar getirildiğini savunan Kutan, gündemdeki yasal düzenlemelerle başörtüsü yasağının anayasaya sokulmaya çalışıldığını ileri sürdü. ”Biz bunun bütünüyle hallolmasını istiyoruz” diyen Kutan, başörtüsüne karşı çıkan çevrelerin Avrupa Birliği taraftarları olduğunu ancak Avrupa ülkelerinde başörtüsüne yönelik bir yasak bulunmadığını göz ardı ettiklerini öne sürdü. Kutan, anayasa ve yasa değişikliğinin bu şekliyle soruna çözüm olamayacağını, aksine daha karmaşık bir hale dönüşmesine yol açacağını iddia etti.