Kutlu Doğum’da Çanakkale’nin Yeri

Hatay'a bağlı İskenderun Körfez İşadamları Derneği (KİAD) tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak araştırmacı-yazar Hasan Hüseyin Maltepe'nin davet edildiği konferansta 'Kutlu Doğum'da Çanakkale'nin Yeri' anlatıldı.

Açılış konuşmasını yapan KİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Eker, “İskenderun’da Körfez İşadamları Derneği olarak işadamlarımızı bir araya getirmenin yanında bu güzel şehrimize ekonomik yönden canlılık getirmek, istihdam alanlarının oluşmasına yardımcı olmak ve birlik beraberlik içerisinde harerek etemek için çalışmalar yapmaktayız. Bu vesile ile böylesi anlamlı bir haftada Çanakkale zaferini en iyi bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için bir konferans düzenledik.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen araştırmacı-yazar Maltepe, Çanakkale Zaferinin dünyada eşine rastlanmayan bir zafer olduğunu belirterek, “Benim dedem de bu savaşta şehit olmuştur. Bizler bu gün bu cennet vatanda barış ve huzur içerisinde yaşayabiliyorsak bunun dedelerimize ve ecdadımıza borçluyuz. Ne yazıkki dedelerimizin kanı ile canı ile aldıkları bu vatan topraklarında bizlere bu savaşlar ve zaferler yeterince anlatılmıyor. Bizler bu vatanın evlatları olarak gelecek nesillerimize milli örfümüzü, gelenek göreneklerimizi en iyi şekilde anlatmak durumundayız. Bu gün çocuklarımız televizyonlarda izledikleri çizgi kahramanları örnek almaktadır. Halbuki Çanakkele Zaferi’nde yüzlerce kilo ağırlındaki topu kaldıran Seyit Çavuşu, kahraman mehmetçiklerimizin kazandıkları zaferde neler yaptıklarını maalesef yeterince anlatmıyoruz. Bu bakımdan ailelerimize çok büyük görevler düşmektedir.” dedi.

İman gücünün maddi güce karşı üstün geldiğini belirten Maltepe sözlerine şöyle devam etti: “Çanakkale Zaferinde her türlü teknik donanıma sahip olan düşman güçlerin dünyanın dört bir tarafından getirdikleri paralı askerlerle savaşı kazanacaklarını zannediyorlardı oysa birşeyi hesba katmadılar. O da Türk askerinin iman gücü. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (sav)’in şefaatine nail olan ve şehitlik mertebesine eren binlerce şehitimizi asla unutmamak lazım. Bu savaşta iman gücü karşısında alınan zafer tüm dünya devletlerini bile şaşıkna çevirmiştir. İşte bizde bu birlik ve beraberlik olduğu sürece Türk halkını hiç kimse yıkamaz.” şeklinde konuştu.

Çanakkale Zaferini sinevizyon destekli olarak anlatan Maltepe’nin konuşma yaparken zamam zaman ağlaması dinleyicilere de duygu dolu anlar yaşattı.

KİAD tarafından düzenlenen ve halkın yoğun ilgi gösterdiği konferansa AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Orhan Karasayar, MHP İskenderun İlçe Başkanı Necati Kaya, İskenderun Milli Eğitim Müdürü Hasa Yiğit, Özel Nesim Eğitim Hizmetleri Kurumu Müdürü Osman Öner, Gülen Koleji Müdürü Mustafa Taylan ve davetliler katıldı.