Kütüphaneler okula çevrildi anneler okuma yazma öğrendi

Kütüphanelerin okurlar ve araştırmacıların yararlandığı bilgi depoları olmak dışında her yaştan insanın faydalanabildiği birer eğitim mekanları olduğunu gösteren uygulamalardan biri Nilüfer'de başladı.

Kütüphanelerin okurlar ve araştırmacıların yararlandığı bilgi depoları olmak dışında her yaştan insanın faydalanabildiği birer eğitim mekanları olduğunu gösteren uygulamalardan biri Nilüfer’de başladı.

Bursa Nilüfer Belediyesi, verilere göre yaklaşık 4 milyon yetişkinin okuma-yazma bilmediği Türkiye’de, bu soruna çözüm bulmak amacıyla eğitim programları düzenleyen Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile iş birliği yaptı.

Başlatılan proje kapsamında okuma yazma bilmeyen kadınlar için kurslar düzenlenmeye başlandı. Anne Çocuk Eğitim Vakfı Bursa Şubesi tarafından Nilüfer Belediyesi bünyesindeki Üçevler Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen kurslarda 15 anne, okuma-yazmanın dışında çocuk gelişimi, medeni hukuk, miras hakkı, aile içi iletişim ve şiddet gibi pek çok konuda bilgilendirildi.

2013 yılı Aralık ayında başlayan ve 40 saat süren eğitimlerin ardından 15 kadın sertifika aldı. Ayrıca AÇEV’in aralıksız sürdüreceği ‘İşlevsel yetişkin okuryazarlığı’ programı kütüphane salonlarında uygulanmaya başlandı.

Son program olan ‘İleri okuryazarlık’ ve ‘Bilgiye erişim’ programları da yine kütüphane salonlarında gerçekleştirilmeye devam edecek.