Kuyumculara sahte bilezik pususu!

1 liralık oyuncak bileziği bin liraya sattılar.

İstanbul'da kuyumcuların önünde pusu kurup, altın almaya gelen vatandaşları kandırıp tanesini 1 liraya aldıkları oyuncak bilezikleri 1000 liradan satan 2 kişi yakalandı.

Maltepe'de uygulama yapan güven timleri, şüphe üzerine çantalı iki kişiyi kontrol etti. Çantadan 95 bilezik çıktı.

Polis, iki kişinin bir kuyumcu soygununun faili olma ihtimaline karşı araştırma başlattı. Ancak yapılan incelemede bileziklerin sahte olduğu tespit edildi. Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği soruşturma açtı.

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından teslim edilen Mustafa T. (43) ile Şehmuz E. (34) ellerindeki sahte altınlarla çok sayıda dolandırıcılık yaptıkları ortaya çıktı.

Zanlıların kuyumcu önlerinde pusu kurarak altın almaya gelen müşterileri takip ettikleri öğrenildi.

Özellikle doğu kökenli vatandaşları tercih eden zanlıların Kürtçe konuşarak itimat sağladıkları tespit edildi.

Kuyumcudan içeri girmek üzere olan vatandaşları çeviren zanlıların "Ben memlekete döneceğim. Hiç param kalmadı. Elimdeki bilezikleri sana çok uygun fiyata vereyim" dedikleri öğrenildi.

Daha sonra çantasındaki bilezikleri gösteren ve içlerinde gerçek olan birini mağdura vererek "Kuyumcuya bir sor bakalım kaç para ediyormuş" diyen zanlıların verilen fiyatın 300 lira altına tüm bilezikleri mağdurlara sattıkları ortaya çıktı.

Zanlıların uyuşturucu madde bulundurmak, kuyumcu soygununa teşebbüs, hırsızlık gibi suçlardan çok sayıda polise geliş kayıtları bulunduğu anlaşıldı.

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne gelen 7 kişi Mustafa T. ile Şehmuz E.'yi kendilerini dolandıran kişi olarak teşhis etti. Zanlılar mahkemeye sevk edilecek.

Sahte bilezik nasıl anlaşılır?

Yetkililer sahte bileziklere karşı vatandaşı uyardı. Sahte bileziklerin iki parmağın arasına alınıp esnetildiğinde çıtırdı şeklinde ses çıkardığı, gerçek altın bileziklerde ise bu sesin duyulmadığı belirtildi.

Yetkililer ayrıca, gerçek ve sahte altın bileziklerin esnemesinin farklı olduğunu belirterek ziynet eşyalarının mutlaka kuyumculardan alınmasını istedi.