Kuzey Irak Barzani’nin ziyaretine kilitlendi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın resmi daveti üzerine Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin yarın Diyarbakır'ı ziyaret edecek olması Kuzey Irak'ta da gündeme oturdu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın resmi daveti üzerine Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin yarın Diyarbakır’ı ziyaret edecek olması Kuzey Irak’ta da gündeme oturdu. Bölge halkı ziyaretle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor.

Muhammed Emin adlı vatandaş Barzani’nin ziyaretini, “Umuyorum ki ziyareti hayırla sonuçlanır ve umuyorum ki milletimizin gelişimine katkı sağlar.” sözleriyle değerlendirdi.

Şerzad Salih ise ziyaretten Kürtlerin çıkarları doğrultusunda sonuç çıkmasını istedi ve “Barış ve demokrasinin gelişimi için Ankara ile doğru diyaloglar gerçekleştirilmeli. Ziyarette neler konuşulacak bilmiyoruz fakat barış süreci gündeme alınıp üzerinde durulmalı. Diyarbakır’da çok sayıda Kürt kardeşlerimiz yaşamakta, o yüzden ben bu ziyaretin önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi. Salih, Barzani’nin Diyarbakır’da Barış ve Demokrasi Partisi eşbaşkanlarıyla da görüşmesi gerektiğini dile getirdi.

Hajar Muhammed İsmail ise “Barzani’nin Türkiye ziyareti bence tarihi bir olay. Ben bir Kürt olarak Türkiye başbakanına selam göndermek istiyorum Kürt halkının iradesine saygı göstersin çünkü Kürt halkı barışı seven bir millettir bu yüzden umuyorum ki başkanın gidişi iki taraf için hayırlara vesile olur.” ifadelerini kullandı.

Dr. Pişko Hama Tahir ise Türkiye’nin Kürtlere karşı önyargıya sahip olduğunu öne sürdü ve “Fakat bu ilişkilerimizi kesip sınırlarımızı kapatmamızı gerektirmez.” dedi. Tahir, Barzani’nin ziyaretini AK Parti’nin seçim öncesindeki propagandası kapsamında değerlendirdi ve “Herkes seçim öncesi propaganda yapabilir fakat bu ziyaretin Kürt halkına bir baskı unsuru olmasını istemiyoruz.” diye konuştu.