Kuzey Irak kriterleri

Erdoğan, Kuzey Irak'ta Kürt liderlerle girilecek diyalogun sınırlarını şöyle çizdi:.

Diyalogun sınırları

Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak’ta Kürt liderlerle girilecek diyalogun sınırlarını çizdi:.

Erdoğan veya Gül değil devlet temsilcileri görüşecek

Toprak bütünlüğü, siyasi birlik, Kerkük’ün statüsü konusu masaya yatırılacak

Kerkük’te Türkiye’nin 1926 ve 1946 antlaşmalarından kaynaklanan haklarının olduğu vurgulanacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan ziyareti için özel uçakla Ankara’dan Riyad’a giderken gazetecilerin güncel gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan’ın Irak’tan MGK’ya, Fenerbahçe’den YÖK’e kadar değişen çeşitlilikteki açıklamaları şöyle:

* Irak politikasında değişiklik var mı? Farklı politika üretmemiz şart. Türkiye Cumhuriyeti devleti gibi bir devletin herhangi bir yerle görüşmemek gibi bir sıkıntısı olamaz. Ama görüşeceğiz denilince hemen Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül görüşecek sanılıyor. Devletin temsilcileri görüşecek. Zaten görüşüyorlar, geçmişte de görüşmüşler. Görüşünce netice alırsınız.

* Ne amaçla görüşeceğiz, ne bekliyoruz? Çözüm bekliyoruz, mesela toprak bütünlüğü konusunda ikna etmemiz lazım. Siyasi birlik konusunda, Kerkük’ün statüsü konusunda ikna etmemiz lazım. Yoksa Irak’ın geleceğine dönük rahatsızlıkların altyapısı yaratılır. Ayrıca Türkiye’nin Irak’ın geleceği hakkında söz hakkı olmadığını söylemek yanlıştır. 1926 ve 1946 antlaşmalarından kaynaklanan haklarımız vardır. Sünni- Şii çatışmasını durdurmak istiyoruz. Bu amaçla İran ve Suriye ile görüşmeye devam ediyoruz, artık telefonla olur, davetle olur.

* Davetiniz sadece Suriye ve İran’la mı sınırlı olacak, yoksa kamuoyunda ismi üzerinde tartışmalar süren bazı liderler de davet edilecek mi? Kimseye rezervimiz yok.

* Bu görüşme MGK toplantısından birkaç dakika sonra yapılıyor. Herkes bu sözlerinizi MGK kararı olarak algılayacak. (Gülerek) Bunlar MGK görüntüleri değil, Recep Tayyip Erdoğan görüntüleri. Altına not düşerseniz sevinirim.

* Türkiye’nin Kuzey Irak politikasında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı arasında bir ahenksizlik olduğu ileri sürülüyor. MGK’dan sonra ahenk sağlandı diyebilir miyiz? Bir kere ahenksizlik olduğunu kabul etmem mümkün değil. Ayrıca nihai kararı verecek olan merci hükümettir. MGK istişari bir kurumdur. Teklifte bulunur, Bakanlar Kurulu karar verir.

* Bu MGK’dan bir teklif gelecek mi? Evet, terörle ilgili bir düzenleme var.