Kuzey Irak’ta saklanan PKK’lıları Barzani koruyor!

Kuzey Irak'ta saklanan PKK liderlerini Talabani'nin koruduğu düşünülüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, ABD’nin, Irak’ın kuzeyindeki Kürt liderlere baskı yaparak, terör örgütü PKK’nın elebaşları Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Feyman Hüseyin’in, Türkiye’ye teslim edilmesini sağlamasını istedi.

TBMM Genel Kurulunda, Milli Savunma Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2008 yılı bütçesi üzerinde görüşmeler devam ediyor. CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, terör örgütü elebaşlarının Türkiye’ye tesliminin, örgütün çökertilmesi açısından önemli olduğunu belirtti. Elekdağ, terör örgütü elebaşları Karayılan, Bayık ve Hüseyin’in, Türkiye’ye teslim edilmesi halinde, örgütün demoralize olacağını ve zafiyete uğrayacağını vurguladı. Elekdağ, ”Mesut Barzani ve Celal Talabani’nin bu kişilere sahip çıktığını ve Türkiye’ye teslim etmek istemediğini” ifade etti.

Elekdağ, ABD Başkanı George Bush’un, Kuzey Irak’ta Kürt liderlere gerekli baskıyı yaparak, üç terörist başının, Türkiye’ye teslimini sağlamasını istedi. Şükrü Elekdağ, ABD’nin çıkar ve stratejisinin; PKK’nın yok edilmesine yönelik değil, biraz sindirip, Kuzey Irak’ta kontrol altında tutulması olduğunu savundu. Şükrü Elekdağ, Irak’ın parçalanmasının, bölgede jeopolitik depremi tetikleyeceğini, istikrarsızlık yaratacağını da dile getirdi.