Kuzey Kore, Amerika’yı uyardı

Kuzey Kore, Amerika Birleşik Devletleri'ni uyardı.

Balistik füze denemeleriyle tepki çeken Kuzey Kore, Amerika Birleşik Devletleri’ni uyardı.

Kuzey Kore, ABD’nin Avustralya’ya nükleer enerjili denizaltı sağlama kararını eleştirerek anlaşmanın, ülkenin güvenliğini etkilediğinin tespit edilmesi halinde bazı karşı önlemler uygulayabileceği konusunda Washington’ı uyardı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından kimliği belirtilmeyen bir yetkili, ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki anlaşmanın, Asya-Pasifik’teki güvenlik dengesini bozacak ve “silah yarışlarının zincirleme reaksiyonunu” tetikleyecek “son derece tehlikeli bir eylem” olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore’nin anlaşmayı yakından incelediğini belirten bakanlık yetkilisi, “ülkenin güvenliği üzerinde en küçük bir olumsuz etkiye bile sahip olursa” karşılıklı eylemlere devam edileceğini söyledi.

Yetkili, yerel basına yaptığı açıklamada, “Mevcut durum bir kez daha göstermektedir ki, uzun vadeli perspektiflere dayalı olarak milli savunma kabiliyetlerimizi güçlendirme çabalarımız bir nebze olsun hafifletilmemelidir.” dedi.

AUKUS GÜVENLİK ORTAKLIĞI ANLAŞMASI

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkesinin bir sonraki denizaltı filosunun nükleer enerjiyle çalışacağını ve İngiltere ve ABD ile iş birliği içinde inşa edileceğini, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı kıtalararası sanal toplantıda duyurmuştu.