Kuzey Kore’den ABD’ye tarihi teklif

Kuzey Kore yönetimi, Washington'a enerji yardımı karşılığında nükleer reaktörünü durdurma ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA) denetçilerinin Pyonyang'a girmesini teklif etti.

Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo, Pekin ve Seul’daki diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberinde, Kuzey Kore’nin ayrıca finansal aktivitelerine darbe indiren ABD’den, nükleer silahlanma programını durdurma kapsamında ilk değişim adımı olarak finans konusunda geniş esneklik talep ettiğini duyurdu. Söz konusu teklifin Pyonyang’ın nükleer baş müzakerecisi Kim Kye-gwan’ın Berlin’de geçen hafta 3 gün süren görüşmede ABD’nin baş müzakerecisi Christopher Hill’e ilettiği kaydedildi.

Gazete, bugünkü sayısında Seul’daki bir diplomatik kaynağın, Kuzey Kore’nin söz konusu teklifi yaptığını bildiğini belirtti.

Kuzey Kore IAEA denetçilerini 2002’nin sonunda ülkeden çıkarmış ve plütonyum sınıf ek silah stokuna yol açan 5 megavatlık reaktörünü tekrar aktif hale getirmişti.

Kuzey Kore 9 Ekim 2006’da nükleer deneme yapmış ve bu durum uluslararası toplumun tepkisine neden oluştu. Sonrasında ise Birleşmiş Milletler tarafından bu ülkeye bazı yaptırımlar uygulanmıştı

-ALTILI GÖRÜŞMELER YENİDEN BAŞLIYOR-

Christopher Hill, bugün Pekin’de yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına ilişkin altılı görüşmeler olarak da adlandırılan çok uluslu görüşmelerin çok yakında başlayacağını ve net tarihin Pekin tarafından duyurulacağını söyledi.

Kuzey Kore ve ABD arasındaki ‘Berlin Görüşmeleri’ konusunda brifing vermek üzere Washington’a hareketinden önce yaptığı konuşmada Hill, ABD tarafının Pekin’de yapılması öngörülen görüşmelerden umutlu olduğunu ifade etti. Hill, ”Geçen hafta Kuzey Kore ile yaptığımız görüşme temelinde bir ilerleme sağlanacağını umuyoruz. Sanırım görüşmelerin çok yakında başlaması ve ilerleme için bir temelimiz var,” diye konuştu.

ABD, Japonya, Çin, Rusya, Güney ve Kuzey Kore ve Japonya’nın katıldığı 6’lı görüşmelerin beşinci turunun ikinci aşama toplantısı geçen Aralık ayında Pekin’de bir anlaşmaya varılamadan başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kuzey Kore bu görüşmeleri, ABD’nin finansal aktivitelerine sınırlama getirmesinin, Washington’un düşmanca tutumunun bir göstergesi olduğunu söyleyerek terk etmişti.

Bu tarihin ardından ABD’li yetkililer mali ambargo ve dondurmuş olduğu Kuzey Kore hesaplarının bir bölümünün serbest bırakılması konusunda Pyongyang ile ayrı ikili görüşmeler yapmaya kar vermişti.