Kuzey ve Güney Kore liderleri 7 yıl sonra görüşecek

Kuzey ve Güney Kore liderleri, 2000 yılındaki tarihi zirveden 7 yıl sonra bu ayın sonunda bir araya gelecek.

Yonhap haber ajansı, Kuzey Kore lideri Kim Jong İl ve Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun’un, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da 28-30 Ağustos tarihlerinde buluşacaklarını duyurdu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, Güney Kore’nin o dönemdeki Devlet Başkanı Kim Dae-jung’la, Haziran 2000’de yine Pyongyang’da bir araya gelmişti.

İki ülke arasında, 1950-53 yıllarındaki savaştan beri kopuk olan bağların yeniden kurulduğu bu zirveden sonra Kim Dae-jung, Kuzey Kore’yle ilişkileri başlatma amacındaki “güneş politikası” nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

Kim Jong Il, bu tarihi zirvede “Güney Kore’ye iade-i ziyaret yapacağına” söz vermiş ancak güvenlik sorunları nedeniyle bu ziyareti yıllardır gerçekleştirmemişti.

ABD ve Japonya memnun

Zirve haberinin hükümet kaynakları tarafından da doğrulanmasının ardından ABD yönetimi, Kuzey ve Güney buluşmasının memnuniyetle karşılandığını ve bu görüşmenin hala teknik olarak savaşta olan iki ülke arasında barışın tesisine imkan tanınmasının umulduğunu belirtti.

ABD ve Japonya, Kuzey ve Güney Kore liderlerinin bu ay sonunda bir araya gelmesinin, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması çabalarına destek vereceğini ve gerginliklerin giderilmesine yardımcı olacağını bildirdi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Tokyo’da gazetecilere, zirvenin Kore yarımadasındaki gerginliğin giderilmesine katkıda bulmasını umduğunu söyledi.