Kuzu güzellik yarışmasının şampiyonu Boncuk oldu

Malatya'da Anadolu Tarım Fuarı çerçevesinde düzenlenen 4. Kuzu Güzellik Yarışması'nda birbirinden şirin kuzular güzellikte yarıştı.

Malatya’da Anadolu Tarım Fuarı çerçevesinde düzenlenen 4. Kuzu Güzellik Yarışması’nda birbirinden şirin kuzular güzellikte yarıştı.

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Mişmiş Park Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen yarışmada kuzular podyuma çıkarak jüri önünde boy gösterdi. 25 kuzunun yer aldığı yarışmada toka, nazar boncuğu gibi takılarla süslenen minik hayvanlar birinci olabilmek için kapıştı. Jüri üyeleri, kuzuları tüyün rengi, güzellik, boy ve kilo özelliklerine göre belirlenen kıstaslara göre değerlendirdi. Uzun değerlendirmeler sonucu yarışmada Arguvan ilçesinden yetiştirici Abdullah Altun’un boncuk isimli kuzusu birinci oldu. Darende ilçesinden Salih Akçay’ın kuzusu ikinci, Akçadağ ilçesinden Servet Şakar’ın kuzusu ise üçüncü oldu. Dereceye giren kuzular için yetiştiricilere altın ve yem verildi.
Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, 4 yıldan bu yana düzenledikleri yarışmayı geleneksel hale getirdiklerini belirtti. Yarışmayla küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemine dikkat çekmek istediklerini anlatan Akın, yarışmanın her yıl daha profesyonel bir şekilde bu amaca hizmet ettiğini kaydetti.