Kuzu; ‘TMK’da eksiklik olduğunu zannetmiyorum’

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Terörle Mücadele Kanunu'nda çok büyük bir eksiklik olduğunu zannetmediğini söyledi.

TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplandıran Burhan Kuzu, Terörle Mücadele Yasası’nın (TMK) 1991 yılında çıkarıldığını, bu yasada bazı değişiklikler yapıldığını ancak yasanın özünü koruduğunu hatırlattı. Burhan Kuzu, AB uyum yasaları çerçevesinde TMK’nın 8. maddesinde bir değişiklik yapılarak, eleştirilere neden olan ülkenin bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yapma suçunu düzenleyen 8. maddenin değiştirildiğini kaydetti. Bu düzenlemeyle birlikte 7. maddeye terör örgütü propagandası yapma suçunun eklendiğini ve bu konudaki açığın giderildiğini anlatan Burhan Kuzu, bugün sık sık karşılaşılan pankart taşıma, terör örgünü övme, örgüt lehine slogan atma fillerinin TMK’ya göre suç olduğunu olduğunu kaydetti.

Gazetecilerin, “Neden bu yasanın yeterli olmadığı düşünülüyor?” diye sorması üzerine Burhan Kuzu, “Ona bir bakmak lazım, uygulamada hangi sorunlar var görmek lazım. Ben Terörle Mücadele Kanunu’nda çok büyük bir eksiklik olduğunu zannetmiyorum. Tanımı konusundaki sıkıntı, yurt içindeki mücadeleden çok yurt dışındaki mücadelede karşımıza çıkan bır sıkıntı. Teröre hangi tanım veriliyor? Uluslararası kabul edilmiş bir tanım yok. AB’nin kabul ettiği bir tanım var. Belki o tanım çerçevesinde bir ilave yapılabilir” diye konuştu.

Gözaltı sürelerinin olağanüstü haller nedeniyle geçmişte uzun tutulduğunu, 70’li yıllarda 30 günlük gözaltı süresi bulunduğunu, bunun önce 15 güne, ardından 7 güne, son olarak da 4 güne düştüğünü hatırlatan Burhan Kuzu, 4 günlük gözaltı süresinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin(AİHM) kabul ettiği bir süre olduğunu, 4 günden fazla gözaltı süresinin AİHM tarafından kabul edilmediğini kaydetti. Normal suçlar için 4 günlük gözaltı süresinin uzatılmasının sözkonusu olamaycağını ifade eden Kuzu, toplu suçlarda 4 günlük gözaltı süresinin uzatılmasının düşünülebileceğini kaydetti.

Burhan Kuzu, Türkiye’deki değişiklik gerekçelerine örnek olarak gösterilen İngiltere’de gözaltı süresinin 28 güne çıkarıldığını ancak AİHM’nin bu konudaki görüşünü açıklamadığını belirterek, bu konudaki düzenleme için AİHM’nin tavrının beklenmesinin gerekebileceğini söyledi. Burhan Kuzu, “Terörle mücadelede sıkıntı çıkarıyorsa gözaltı sürelerinin uzatılması düşünülebilir. Burdaki amaç içeride yatırmak değil, delillerin toplanmasını sağlamaktır. Yani siz içeri bin, bin 500 kişi almışsanız, bunlar hakkındaki delilleri 4 günde toplayamıyorsanız, bunların delilleri karartma riski vardır. Bu nedenle gözaltı süresiyle oynanabilir. Bu hukuka aykırı bir durum olmaz. AİHM bir süre belirlemiş ama, bu her ülkenin şartlarına göre farklılık gösterebilir” şeklinde konuştu.

Gözaltı süresinin uzatılmasının geriye gidiş sayılıp sayılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Burhan Kuzu, “Bu değişiklik geriye gidiş sayılmaz. Çürkü normal hallerde değil, olağanüstü suçlarda geçerli olacak. Burda amaç, özgürlükler noktasında güvenliği sağlamaksa, kimsenin mağdur edilmemesi lazım. Gözaltı süresi 4 gün deniliyorsa, bu en fazla 4 gün demektir. 7 gün deniliyorsa bu en fazla 7 gün demektir. Diyelim ki üçüncü günde bitirdin, o zaman bırakacaksın tutukluyu. Burada uygulama çok önemli. Ama diyelim 500 kişiyi aldın içeri, 4 günde soruşturmayı bitiremedin. Ne yapacaksın?” konuştu.