Lahmacun’a lahmacunlu denetleme

Zeytinburnu Belediyesi, gıda üretimi ve satışı yapılan işyerlerini aynı alanda faaliyet gösteren ve gıda üretimi konusunda sertifika alan işletme sahipleri ile birlikte denetleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Zeytinburnu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Gıda İşletmelerinde Hijyen” konulu eğitim seminerine katılan 500 işletme sahibi, törenle sertifikalarını aldı.

Zeytinburnu Belediye Başkanlığı binasında düzenlenen törene İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, gıda üretimi yapan işletme sahipleri katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Aydın, amaçlarının Zeytinburnu halkına daha temiz ve hijyen şartlarına uygun gıda üretim ve satışı yapan işletmelerin sayısını arttırmak olduğunu söyledi. Bir ay devam eden seminerlerin sonunda 500 işletme sahibinin eğitimden geçirildiğini anlatan Başkan Aydın, “Gıda üretimi ve satışı yapılan işyerlerini aynı alanda faaliyet gösteren ve gıda üretimi konusunda bizden sertifika alan işletme sahipleri ile birlikte yapacağız. Yani lahmacuncuyu yine bizim eğitim programımızdan geçmiş lahmacuncu ile birlikte denetleyeceğiz. Buradaki hedefimiz de üreticiler arasında otokontrolü sağlamak” dedi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş’da yaptığı konuşmada AB sürecinde, özellikle gıda üretimi ve satışı noktasında ciddi adımlar atılması gerektiğini söyledi. Bu alanda yerel yönetimler kadar üretici ve tüketicilere de büyük görev ve sorumluluklar düştüğünün altını çizen Topbaş, “Bana göre hijyene uymayan işletmelere kapatma cezası uygulamak doğru değil. Önemli olan o işletme sahibini eğitebilmek. Bununla ilgili ‘beyaz bayrak’ uygulamasının mutlaka yaygınlaştırılması gerekiyor. Vatandaşlarımızı da beyaz bayraklı yerlerden alış veriş yapmaları konusunda uyarmalıyız. Bunu 140 yıllık bir gıda üreticisi olarak söylüyorum” diye konuştu. Başkan Topbaş, Türkiye’de ahilik sisteminin yeniden oluşturularak güçlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve Aydın, seminere katılan işletme sahiplerine sertifikalarını verdi.