‘Laiklik hayatı cezaevine çevirmemeli’

Meclis'teki 23 Nisan oturumunda ‘demokrasi manifestosu' niteliğinde bir konuşma yapan Bülent Arınç, ‘Laiklik yeniden yorumlanmalı.’ sözlerine açıklık getirdi.

Toplumsal barışın sağlanması için elbirliğiyle çalışmak gerektiğini ifade eden Meclis Başkanı, “Katı laiklik uygulamasıyla sosyal hayatı cezaevine çevirecek anlayışlar ne kadar zararlıysa insanların inançlarına müdahale etmemek o kadar toplumsal barışa hizmet edecektir.” dedi. Konuşmanın ardından her kesimden büyük destek gördüğünü anlatan Arınç, binlerce faks, e-posta mesajı ve telefon aldığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin 44. kuruluş yıldönümüne katılan Bülent Arınç, 23 Nisan’da yaptığı konuşmaya ilişkin soruları cevapladı. Meclis Başkanı olarak düşüncelerini ifade etmesinin normal olduğunu belirten Arınç, hayatı cezaevine çevirecek bir laiklik anlayışından ziyade, insanların inancını özgürce yaşayacağı bir anlayışın hakim olması gerektiğini söyledi. Konuşmasının dikkatle incelenmesi gerektiğini, basmakalıp suçlamalarla bir yere varılamayacağını dile getiren Arınç, “Konuşmayı dinlemediyseniz yazılı metinlerden takip edip anlamaya çalışacaksınız. Peşin yargılarla, ‘Madem ki Bülent Arınç konuşmuş o zaman karşı çıkmak lazımdır’ şeklinde düşünülmüştür. Bu yanlıştır, insanî ve ahlakî de değildir.” diye konuştu. Arınç, yasama yetkisini elinde bulunduran Meclis’in, millet adına vereceği kararlara müdahale edilmesi bir yana, yardımcı olunması gerektiğini, toplumun da bunu beklediğini vurguladı. Muhalefete de sert eleştiriler yönelten Meclis Başkanı, kendisini İran Cumhurbaşkanı’na benzeten CHP’yi ‘seviyesizlikle’ suçladı. Arınç, “Ben konuşmamı eleştirenlere, buna karşı yeni öneriler getirenlere şükran borçluyum. Ben fikrimi söyledim. Herkesten de fikrini söylemesini rica ediyorum. Fikir başka şeydir, küfür başka. Küfür, aşağılamak insanlara yakışmaz, garip benzetmelerle insanları küçültmeye çalışmak doğru değildir. Fikri olan fikrini söyler, olmayan da dinler bir şeyler kazanmaya çalışır.” dedi.

Arınç, pazar günü özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu’nda ‘demokrasi manifestosu’ niteliğinde bir konuşma yapmıştı. Kendisini Meclis’in üstünde vehmeden kurumların saltanatına dikkat çekerken, Parlamento’nun yetkilerinin erozyona uğratılmasından yakınmıştı. ‘Fikir ayrılıklarının gelip dayandığı nokta’ olan laikliğe kimsenin karşı çıkmadığını belirten Arınç, sorunların laiklik ilkesinin farklı yorumlanmasından kaynaklandığını vurgulamıştı. Ankara, Zaman

——————————————————————————–

Meclis Başkanı’na tebrik mesajı yağıyor
Meclis Başkanı Bülent Arınç, 23 Nisan’da yaptığı konuşmadan dolayı tebrik yağmuruna tutuldu. TBMM Başkanlığı İletişim Ofisi’ne destek mesajı içeren çok sayıda telefon, faks ve e-posta geldi. 2 gün içinde 3 bin 581 tebrik mesajı ulaşırken, 396 kişi Arınç’ın konuşma metnini istedi. Vatandaşlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mesajlarında ‘demokrasi’ vurgusu yaparak, Arınç’ın konuşmasını desteklediklerini ifade etti. TBMM Genel Kurulu’nda 23 Nisan özel birleşimini izleyen çeşitli ülkelerden 24 büyükelçi de konuşmaya yoğun ilgi gösterdi. Bazı büyükelçiler, hükümetlerine iletmek üzere konuşma metnini talep etti. Bu arada, Meclis Başkanlığı, talepler üzerine Arınç’ın konuşmasını kitap haline getirme kararı aldı. Hazırlıkları süren kitap, birkaç gün içinde basılarak isteyenlere gönderilecek.

——————————————————————————–

MEB: Meclis’te konuşan öğrenci, yaşı büyük olduğu için divan başkanı seçildi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İbrahim Seyhan’ın imam hatipli olduğu için değil, ‘yaşı en büyük üye’ özelliği nedeniyle 22 Nisan’da toplanan TBMM Öğrenci Meclisi’nde geçici divan başkanı seçildiğini açıkladı. MEB Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, “İbrahim Seyhan’ın basında yer alan imam hatip liselerine ilişkin sözleri, geçici divan başkanlığı yaptığı sırada Meclis Başkanlığı kürsüsünden, geçici divan başkanlığı statüsüyle değil; ikinci birleşimin sonunda dilek ve temenniler bölümünde her il temsilcisine söz verildiği sırada kendisine sıra gelince meclis üyesi ve Erzurum Öğrenci Meclisi başkanı olarak söylediği sözlerdir.” denildi. Bakanlık ayrıca, ‘gerek illerdeki seçimlerde gerek TBMM çatısı altında yapılan seçimlerde öğrencilere hiçbir şekilde telkin ve yönlendirmenin olmadığını’ vurguladı.

Erzurum Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak ise İbrahim Seyhan’ın gizli oylama sonucu Erzurum’u temsil hakkını kazanarak, Ankara’ya gönderildiğini söyledi. Budak, Seyhan’ın yaptığı konuşmayı bilmediğini belirtti. Seyhan’ın 13 Ekim 1985’te Erzurum Pasinler’de doğduğu, ortaokulu bitirdikten 2 yıl sonra 17 yaşında iken imam hatip lisesine kayıt yaptırdığı bildirildi. Seyhan, ÖSS’deki ‘katsayı adaletsizliği’ne dikkat çekerek, “Bütün engelleri aşacağız.” demişti.