Laiklik mitinginde Kanalturk için yardım dilendiler!

Gazeteci Tuncay Özkan, yaşlı bir kadının başını açarak gösteri yapma saygısızlığını gösterdi.

Başörtüsü özgürlüğü karşıtı mitinge Kanaltürk televizyonu sahibi gazeteci Tuncay Özkan damgasını vurdu. Özkan, Sıhhıye’de toplanan kalabalığa seslenirken, görevliler de Kanaltürk televizyonu için yardım topladı. 2,5 lira karşılığında satılan ‘bizkaçkişiyiz’ flamalarının gelirinin Tuncay Özkan’ın sahibi olduğu kanala gideceği belirtiliyor. Özkan, konuşması sırasında kürsüye çıkardığı yaşlı bir kadının da başörtüsünü açtı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından düzenlenen ve çeşitli sivil toplum kuruluşunun destek verdiği “Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi” Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleşti. Miting için İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden başkente gelen gruplar Atatürk Kültür Merkezi alanında toplandı. Yaklaşık 180 otobüs ile Ankara dışından katılımcı miting için geldi.

Katılımcılar miting alanına ”Şeriat Ortaçağ’dır”, ”Askere çuval, kadına türban”, ”Yargı tarafsız, adalet bağımsız” ifadelerini taşıyan pankartlar taşıdı. “Hükümet istifa” ve ”Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız” şeklinde sloganlar atıldı. Sokaklardaki eylemlerin devam edeceğini söyleyen konuşmacılar sık sık kalabalığa yeminler ettirdi. Mitingte CHP Gençlik Kollar ile Yargıçlar ve Savcılar Birliği başkan ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Kanaltürk televizyonu sahibi gazeteci Tuncay Özkan’ın yaptığı konuşma Cumhuriyet mitinglerini hatırlattı. ‘Hoşt köpek’ ‘Adama bak adama’ ifadeleriyle kalabalığı kışkırtan Özkan, kendisine İslam karşıtı diyenler olduğunu söyleyerek “Lailahe İllallah Muhammeden Rasulullah” dedi. Meclis’e yürüyelim diye bağıran gruba Özkan, “Yok o kadar basit değil. TMBB benim kıblem oranın yanlışını ben düzelteceğim.” sözleriyle çıkıştı. Başörtüsüne özgürlük getiren herkesin yargılanacağını iddia eden Özkan, “Yargılanmazlarsa ben adam değilim.” sözü verdi. MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yüklenen Özkan, MHP’nin 22 Temmuz öncesindeki beklentilerin tam tersi istikamette hareket ettiğini söyledi. “Tayyip Erdoğan bile bu kadar değişmedi.” diyen Özkan, seçimler öncesinde yürütülen CHP-MHP koalisyonu hayaliyle tuzağa düştüklerini ima etti.

Mersin’den getirttiği yaşlı kadını provokasyonuna alet eden Özkan, kadının başını açtırdı. Naile ismindeki kadın kendisine ezberletildiği belli olan konuşmayı yaparak “Atatürk’ün izindeyim. Kahrolsun şeriat.” dedi. Miting sırasında Meclis’ten de canlı yayınla görüntüler verildi. Başbakan ve MHP’lilerin konuşmasını kalabalık ıslıkladı. Yaşlıların yoğunlukta olması sebebiyle sürekli bayılmalar olurken sağlık görevlileri rahatsızlananlara müdahale etti.

Üst düzey güvenlik

Sıhhiye Meydanı’nda düzenlenen “Bağımsızlık ve Laiklik” mitingine yaklaşık 25 bin kişi katıldı. Mitingte polis üst düzey güvenlik önlemleri aldı. 6 bin civarında polisin görev yaptığı mitingin düzenleneceği Sıhhiye Meydanı sabah erken saatlerden itibaren araç ve yaya trafiğine kapatılarak bomba araması yapıldı. Polisin alana gelen katılımcıların üst aramasını ise giydikleri steril eldivenlerle yapmaları dikket çekti. Mitingde katılımcı dernek ve partilerin bayrak ve flamalarının açılmasına izin verilmedi. Mitingde Atatürk ve Lenin’in yan yana fotoğraflarını ihtiva eden posterler taşınması ve oyuncak bebeklere başörtüsü takılıp üzerine ‘Gerçek Türk kadını bu değil’ şeklinde poster asılarak miting alanında gezdirildiği görüldü. Ardından ses sanatçısı Sadık Gürbüz türküleriyle mitinge katıldı. Sadık Gürbüz katılımcılara, “Gazanız mübarek olsun” diye seslendi.

ZAMAN