Lal Mescidi’nin ‘fotoğraflarla’ içler acısı durumu

Lal Mescidi direnişinin üzerinden günler geçti ancak tartışmalar bitmek bilmiyor.

HABER AKTÜEL ÖZEL – Pakistan Ordusu’nun şiddet kullanarak sona erdirdiği Lal Mescidi direnişinin üzerinden günler geçti ancak tartışmaları bitmiyor.

 

Pakistan’da bulunan binlerce medrese sıranın kendilerine de geleceği endişesi taşırken, Lal Mescidi içinde çekilen görüntüler fazla sözle gerek bırakmıyor.

 

Medrese binaları, çıkan çatışma neticesinde harabeye dönüşürken, mağdur edilen öğrenciler ise dağıtıldı. Operasyon sırasında günlerce içeride kalan öğrencilere Türkiye yardım elini uzattı.

 

Pakistan Ordusu’nun şiddet kullanarak sona erdirdiği Lal Mescidi direnişinde yürek parçalayan görüntüler ve mağduriyetler ortaya çıktı.

 

Yaklaşık 10 gün boyunca devam eden çatışma nedeniyle içeride kalan öğrencilerin büyük haksızlıklara maruz kaldıkları öğrenildi.

 

Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın göbeğindeki F–6 Apara bölgesindeki Lal Mescidi’nde eğitim gören ancak liderlerinin tavrı nedeniyle bina içinde mahsur kalan öğrencilerin günlerce aç kaldıkları bildirildi.

 

Lal Mescidi’nin içinde neler yaşandığını ise aşağıdaki resimler ortaya koyuyor. İçerden çekilen resimler bölgenin tam anlamıyla savaş alanına döndüğünü gözler önüne seriyor. Lal Mescidi’nin duvarları delik deşik olurken, kimi yerleri yıkılmış kimi yerleri de yakılmış bir vaziyette.
Mağdurlara yardım edildi

 

Pakistan ordusun gerçekleştirdiği operasyonun ardından sağ kurtulan öğrencilere, Türkiye yardım elini uzattı. Pakistan ve Keşmir’de birçok projeyi finanse eden İHH İnsani Yardım Vakfı, bölgedeki partner kuruluşu Hubeyb Vakfı ile birlikte mağdur edilmiş öğrencilerin imdadına yetişti.

 

Pakistan hükümetinin izniyle çatışmanın yaşandığı alana her türlü insani yardım malzemesiyle giden İHH ve Hubeyb Vakfı ekipleri, günlerce aç kalan öğrenciler için üç öğün yemek hizmeti verdi. Lal Mescidi’nin tam karşısında bulunan boş bir alana çadır açan ve büyük bir spor kompleksini geçici olarak bakım merkezi haline getiren İHH, çatışmanın yaşandığı gün 180 öğrenciyi ambülânslarla hastanelere taşıdı.

 

Öğrenciler ailelerine teslim edildi

 

Öğrencilerin ailelerine teslim edilmesi için büyük çaba gösterildi. İHH ve kardeş kuruluşu Hubeyb Vakfı, öğrencilerin ailelerine teslim edilmeleri için uğraş verdi. 152 öğrenci İHH tarafından yatakhane haline getirilen spor kompleksine yerleştirildi. 70 öğrenci anne ve babalarına teslim edildi. Adiala Hapishanesi’ne götürülen 386 erkek öğrencinin her türlü ihtiyacı karşılandı. Bunlara yemek ve giyecek temin edildi. Spor kompleksinde oluşturulan sağlık birimi vasıtasıyla tüm öğrenciler kontrolden geçirildi. Yaralanan veya rahatsızlıkları bulunan öğrencilere ilaç verildi.

 

İHH ve Hubeyb Vakfı’nın kurmuş olduğu merkezi, Pakistan Başbakanı Şevket Aziz ziyaret etti. Şevket Aziz, yapılan hizmetlerden dolayı İHH ve Hubeyb Vakfı yetkililerine teşekkür ederken, öğrencilere de Kur’an-ı Kerim ve değişik kitaplar hediye etti.