Lantos’a noter tasdikli protesto mektubu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a HAMAS lideriyle görüşmesi nedeniyle protesto mektubu gönderen ABD Musevi Lobisi Lideri Tom Lantos'a noter tastikli bir mektup gönderen Doğan Kasadoğlu isimli işadamı, Lantos'u eleştirdi

Kasadolu Lantos’a gönderdiği mektupta, Ovadya’nın Şpilberg’in son filmine konu olan ve 5 Eylül 1972’de İsrailli sporcuların rehin alınıp 11 sporcunun öldürülmesinin ardından gizli servis MOSSAD’ın cadı avı başlatarak intikam alması olayı karşısında terör eylemi yapabilecekleri yönünde açıklamalarını hatırlatarak, Lantos’un ağzından çıkan bu görüşlere katılıp katılmadığını sordu. Kamuoyunda aykırı başvuruları ile tanınan Doğan Kasadolu, Başbakan Erdoğan’ın HAMAS liderleriyle görüşmesini protesto için Başbakan’a mektup gönderen Lantos’a, soydaşı Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya’nın Türk basınında yer alan açıklamaları ile cevap verdi. Kasadolu, ABD Musevi Lobisi Liderinin Erdoğan’ı protesto etmeye hakkı olmadığını belirterek, Türkiye’de kendisini Musevi Cemaati Başkanı olarak tanıtan Ovadya’nın bir gazetecinin “Hukuk devletlerinde sorun ne olursa olsun çözümünün silahtan geçmeyeceğini anlamalıyız ” şeklindeki beyanına karşılık devlet terörünün, pazarlık yapabilmek için güçlü görünmenin bir yolu olduğunu beyan etmesine bir anlam veremediğini söyledi.

Beşiktaş’ta bir notere gelerek Lantos’a gönderdiği mektubu tasdik ettiren Kasadolu, Lantos’dan soydaşı Ovadya’nın “Devletlerin güçlü görünmenin bir yolu olarak terör eylemleri yapabilecekleri” şeklindeki devlet terörünü destekleyen ve meşru kılan düşüncelerini paşlaşıp paşlaşmadığını bildirir bir açıklama yapmasını veya mektup göndererek kamuoyunu aydınlatmasını istedi.

Kasadolu ayrıca, Ovadya’nın basında çıkan ‘ Dostumuz kalmadı ‘ ve benzeri açıklamalarının kendisini ve Türk halkını derinden üzdüğünü belirterek, Türk insanının dostluğunun hayat boyu olduğunu yazdı. Kasadolu, dostluğun iki taraflı olacağını, bir tarafın dost elini uzatır diğer tarafın uzatmazsa dostlukların yürüyemeyeceğini belirtti. Kasadolu, beş sayfalık mektubunun sonunda bildiriminin muhataplara tebliğini isteyerek, bir örneğinin de noterde saklanmasını istedi.