Laos Hükümeti Türk işadamlarını yatırıma çağırıyor

Laos Yatırım Bakanlığı, Türk işadamlarını ülkede yatırım yapmaya davet etti.

Pasifik Ülkeleriyle Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASIAD) ‘nin Laos Temsilcisi Engin Yaşmun ile bugün Bakanlıkta bir araya gelen Laos Yatırım Bakanlığı Genel Müdürü Humpeng Sulalay, Türk yatırımcıları Laos’ta mutlaka görmek istediklerini söyledi. Laos’daki Bakanlıklarla Türkiye’den gelecek olan iş adamlarına yardım ve sağlanacak imkanlarla ilgili olarak görüşen Yaşmun, ülkeye gelen ilk Türk.
Laos Yatırım Planlama Daire Başkanı Kamliyen ise, Türkiye’nin sadece resimlerini gördüklerini ve bu ülke hakkında çok bilgileri olmadığını belirtiyor. Başkan Kamliyen, ülkede Türk Elçiliği’nin bulunmamasından yakınıyor. Kamliyen, Türk yatırımcıları ülkeye davet etmek istediklerini söyledi. Kamliyen, Laos’ta en azından bir fahri elçilik olmasını talep ediyor.

Yeni gelişmekte olan ülkede birçok alanda inşa bulunurken, bunları genel olarak yabancı şirketler yapıyor. Bu ülkelerin başında Tayland ile Çin gelirken, Güney Kore ve Japonya’nın da büyük yatırımları bulunuyor. Bunların dışında Singapur’un da Laos’ta yatırımları bulunuyor.

Devlet bütçesinin yüzde 60’a yakını yabancı yardımlarla oluşan ülkede birçok tabii kaynak bulunuyor. Ancak ülkenin imkanları bunları işlemeye ve çıkarmaya yetmiyor. Laos’un altın kaynaklarını Avustralyalı Oxiana Şirketi işletiyor. Şirket altın üretiminin bu sene rekor seviyede olduğunu duyurdu. Ülkede altın yanında büyük miktarda kalay ve safir taşı çıkarılıyor.

Eğitim alanında da açılıma giden Laos 2015 yılına kadar okulların yüzde 60’ını özelleştirmeyi planlıyor. Dış yatırımcılara büyük önem verilen ülkede, yabancılar şirketlerinin yerel ortakları olmadan yüzde yüz sahibi olabiliyor. Komünizmle yönetilen Laos dünyaya son 5 senede açılmış durumda ve dünya ile entegre olmak için büyük gayret sarf ediyor.