Laos’ta Su Bayramı ‘sulu’ geçiyor

Laos'un başkenti Vientiane'de Budistlerin yıl başısı (Songklan) geniş etkinliklerle kutlanıyor.

Yılın en sıcak günleri olan Nisan 14 ve 15 günü yapılan kutlamalarda herkes biri birlerine su atıyor.
Laoslular bugünün sabah erken saatlerinden itibaren yılbaşı kıyafetlerini giyerek yollar üzerine kurdukları su tankları ile yoldan geçenleri ıslatmaya başladı. Evlerinin önüne özel yılbaşı kıyafetleri ile çıkan her yaştan Laoslu, bugün çocuklar gibi su kavgası yaparken bazıları da tapınaklara giderek Budha heykellerini ıslatmayı tercih etti. Heykelleri ıslatanlar ayrıca yeni yıl için dileklerde bulundu. Bazılarının da evlerinin önünde dans etmeleri ilginç görüntüler oluşturdu.

Laosluların çoğu pikap araçlarının arkasına doldurdukları su tankları ile yoldakileri ve yol kenarında bulunan insanları ıslatıyor. Bunun dini inançlarından dolayı olduğunu söyleyen vatandaşlar, su atarken bu yılın iyi ve sağlıklı geçmesi için dua ediyor. Islatılanlar ise kızmak yerine teşekkür ediyor. Bazı Budist rahipler ise tapınaklarda kurdukları oturaklarda oturarak halkın gelip kendilerinden dua istemelerini beklerken, bazıları da halka parfümlü su dağıtıyor.

Ülkede yaşayan yabancılar da Laoslular gibi kutlamalara katılıyor. Yabancılardan da Budhaları ve insanları ıslatanlar çıkıyor. Turistlerin bazıları ise neler olduğunu anlamadan ıslanıyor. Arabalarını değişik renklerdeki pudralarla süsleyenlerde su savaşlarına renk katıyor.

Laos polis birimleri herhangi bir kazaya karşın kontrollerini arttırdı. Şehrin bütün önemli noktalarında kontrol noktaları kuran polisler, halkı kazalardan korumak için ellerinden geleni yapıyor. Vatandaşlarda görevde olduklarını bildikleri polisleri ıslatmıyor. Devletin dün yaptığı açıklama ile arabalarla su savaşlarını yasaklamasına rağmen halk bu yasağa pek uymuyor polis yetkilileri de şu ana kadar olaya müdahalede bulunmadı.

Budist inanca göre yılbaşı olarak kutlanan bu bayram Laos’un yanında aynı günlerde Tayland, Kamboçya ve Burma’da da kutlanıyor. İnsanlar yılın en sıcak günleri olan bu günlerde serinlediklerini ve çalışmak zorunda olmadıkları içinde bütün yılın yorgunluğunu atacakları güzel bir tatil olduğunu belirtiyor. Bu ülkelerde Çin yılbaşı, Songklan (Budist yılbaşı) ve miladi yılbaşı olmak üzere her sene 3 defa yılbaşı kutlamaları yapılıyor.