Lastik-İş Sendikası grev kararı aldı

Lastik-İş Sendikası, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanması nedeniyle grev kararı aldı.

Bugün Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şübesi’ni ziyaret eden Genel Başkan Abdullah Karacan, 15 Aralık 2005 tarihinde başlayan ve Pirelli, Goodyear ve Brisa işyerlerinde çalışan işçilerinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması nedeniyle grev kararı aldıklarını söyledi. Bu sözleşmelerin yaklaşık 3 bin 500 sendika üyesi işçiyi kapsadığını belirten Karacan, işverenlerin işgücü maliyetini bahane ederek anlaşmaya varmadıklarını ifade etti. Karacan, şöyle konuştu:

“İşveren, başlangıçta kamuoyuna yanıltıcı bilgiler yansıttı. 4857 Sayılı İş Yasası’nın çalışma süreleri, fazla çalışmalar, yıllık izinler gibi birçok hükmünü, toplu sözleşme hükmü olarak teklif etmişlerdir. Bu talepler, yaklaşık 50 yıldır çok büyük mücadelelerle elde edilmiş olan temel haklarımızın, bir çırpıda yok edilmesi anlamına gelmektedir. İşverenler, bu talepleri de sendikamızın kararlı tutumu nedeniyle geri çekmiş, ancak bu kez de toplu iş sözleşmelerinin temel hükümlerini değiştirmek ve bu yolla kazanılmış hakları yok etme politikasına yönelmiştir.”

Sözleşmeye varmak için ellerinde gelen çabayı göstermeye devam edeceklerini de belirten Karacan, bugünden itibaren Goodyear, Pirelli ve Brisa işyerlerinin tamamında grev kararı aldıklarını söyledi. Karacan, “Dileğimiz işverenlerin sorumluluklarını bir kez daha hatırlayarak, toplu sözleşmenin bağıtlanabilmesi için çaba göstermeleridir. Sendikamız ne olursa olsun grev yapma anlayışında kesinlikle değildir” dedi.