Levy: Filistin’e toprak vereceğiz

Türkiye Gençlik Konfederasyonu Genel Başkanı Feridun Cevahiroğlu İsrail Büyükelçiliğinde; İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy'i ziyaret etti.

Türkiye Gençlik Konfederasyonu Genel Başkanı Feridun Cevahiroğlu İsrail Büyükelçiliğinde; İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy tarafından kabul edildi.

Türkiye Gençlik Konfederasyonu Genel Başkanı Feridun Cevahiroğlu’na İsrail Büyükelçiği’nde tam protokol uygulandı. Yaklaşık 1 saat süren görüşmeyi basının sadece görüntü almasına izin verildi ve tek basın mensubu olarak birincikuvvet.com Genel Yayın Yönetmeni Mesut Karaağaç’ın görüşmeye tanıklık etmesine izin verildi.

Saat 15.00’da başlayan görüşme yaklaşık bir saat sürdü, Ortadoğu’da yaşanan çatışmalardan, Türk İsrail dostluğuna kadar birçok konuda görüş alışverişi yapıldı. Görüşmenin yapıldığı salona Büyükelçi Levy’nin uyarısı üzerine Türk – İsrail masa Bayrağı konuldu. Ana gündem maddesi olan Filistin meselesini masaya yatıran Cevahiroğlu; ”Türkiye-İsrail dostluğu çok eskilere dayanmaktadır ama son zamanlarda bazı problemlerden dolayı ilişkilerimiz gerilmiştir ve en önemli sorun Filistin sorunudur. İsrail’in Filistin’i her fırsatta vurmakta; oradaki çocukları ve kadınları öldürmekte ve bunu bütün dünyanın gözü önünde yaşandığı halde; tüm dünya ülkeleri bu acı duruma sessiz kalmaktadır ”dedi. Cevahiroğlu konuşmasına şöyle devam etti: “İsrail Ortadoğu’nun en saygın devletleri arasındadır, 21. yüzyılda bu denli vahşete nasıl seyirci kalıyorsunuz, her gün onlarca Filistinli vatandaş hayatını kaybediyor, niçin barış masasına oturmuyorsunuz diye sordu. Özellikle son günlerde yapılan İsrail karşıtı eylemlere de değinen Cevahiroğlu biz ülkemizde İsrail’i protesto etmek istemiyoruz biz, Yurtta sulh Dünyada sulh sözünü kendimize hayat düsturu edindik niçin barış içinde yaşamak varken kan dökülüyor?”

İsrail Ankara Büyükelçisi Gabby Levy ise Cevahiroğlu’nun bu sorusu üzerine şunları söyledi:

İsrail, Gazze’ye girdi, çocukları kadınları ve sivil vatandaşları vurdu, İsrail Cami’ye roketli saldırı düzenledi vb. başlıklı yüzlerce haber yapılıyor. Bütün dünyaya İsrail Filistin’e zulüm yapılıyor gibi gösteriliyor, sizlerde doğal olarak tepki veriyor ve üzülüyorsunuz. Ancak işin aslı böyle değil, basın olayı sanki tek taraflı bir savaş varmış gibi gösteriyor hayır öyle değil. Filistin, İsrail’i bombalıyor bu zamana kadar tam 1 milyon insanımızı öldürdüler yaptığımız bütün anlaşmalar bozuldu, 1993’ten bu yana Arafat ile yaptığımız hiçbir antlaşmaya sadık kalmadılar. Hamas İsrail’i ortadan kaldırmak için elinden ne geliyorsa yapıyor. Bizde savaş istemiyoruz ama yapılan eylemlere karşı da seyirci kalamayız. Tek temennimiz bir an önce masaya oturup barış anlaşması imzalamak. İsrail ve Filistin arasında kalıcı bir barışın sağlanması için şu üç şartın gerçekleşmesi gerekiyor:

– Hamas İsrail’i tanıyacak

– Hamas terör eylemlerinden vazgeçecek

– Filistin yönetimi de yapılan antlaşmalara sadık kalacak


Saydığım bu şartlar yerine gelmediği sürece karşılıklı olarak çatışma devam edecektir. Ama tekrar ediyorum bizim temennimiz diyalog ile bu çözümsüzlüğü çözüme kavuşturmaktır. Sizin de ifade ettiğiniz gibi Türkiye İsrail dostluğu çok eskilere dayanır hatta Müslüman devletler arasında en sağlam temelleri olan ilişkimiz Türkiye iledir. Yahudiler ve Müslümanlar olarak Türkiye’de uyum içerisinde yaşıyoruz, bende Türkiye doğumluyum ve İsrail Türkiye ilişkilerinin zedelenmesini kesinlikle istemiyorum ve son zamanlarda yaşanan bazı olaylardan dolayı gerilen atmosferinde ivdilikle eski haline geleceğine inanıyorum. İsrail ile Türkiye arasında son derece önemli hem askeri hem ticari ilişlilerimiz var bunlar tek kalemde silinecek şeyler değil”

Her ne olursa olsun Ortadoğu’da savaş’a son verilmesi gerektiğini yineleyen Cevahiroğlu ise Türk gençleri olarak şartlar ne olursa olsun gerekçe ne olursa olsun savaş istemiyoruz biz sorunun biran önce çözülmesini diliyoruz, Gençlik Konfederasyonu olarak Ortadoğu’da ve dünyada her ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız, sizlerinde bu barış sürecine katkıda bulunacağınızdan şüphem yok dedi.

Son olarak Doğu Kudüs meselesine değinen Büyükelçi Levy İsrail Başkabakan’ı Netanyahu’nun , “Yahudi halkı, 3 bin yıl önce de Kudüs’ü inşa ediyordu, bugün de Kudüs’ü inşa ediyor. Kudüs bir yerleşim alanı değil, İsrail’in başkentidir” sözlerine ise açıklık getirdi. Büyükelçi Levy Ramat Şlomo’da yapılması planlanan 1600 yeni konut inşası ile ilgili şunları söyledi: “Öngörülen çözüm İsrail Devleti’nin sınırları içerisinde yapılmaktadır. Ayrıca yeni bir yerleşim yeri değildir zaten burada İsrailli ve Filistinli halk yaşıyor, yapılacak 1600 konutluk yerin karşılığında Filistin’e de başka bir yerden toprak vereceğiz.”

İsrail Başbakan’ı Netanyahu ise konuyla ilgili “Gelecekte iki devletli çözümü öngören bir anlaşma sağlanması halinde bile, “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmaya devam edeceğini, Filistinliler de dahil herkesin bildiğini yerleşim inşaatlarının durdurulması hiçbir şekilde iki devletli çözüm olasılığının önkoşulu olamaz” diye konuşmuştu.

birincikuvvet.com