Leyla Sahin Avrupa’yi test ediyor

Leyla Sahin, mahkemeye egitim, din özgürlügü alaninda ihlale ugradigi, ayrimcilik yasadigi ve özel hayatinin korunmadigi gerekçesiyle basvurdu. Daha önce AIHM’de görülen Sahin davasinda savunmalar din özgürlügü ihlali konusunda öne çikarilmis ve egitim hakki ihlali ile özel hayatin korunmasi konularinda da destekleyici savunma verilmisti. AIHM ise davayi din özgürlügü açisindan ele almis, egitim hakki ve özel hayatin korunmasi konusundaki gerekçeleri ise kabul etmemisti. Ancak 5 kisiden olusan jürinin aldigi ortak karar neticesinde dava reddedilmeyip Büyük Daire’de görüsülmesine karar verilmisti.

EGITIM ÖZGÜRLÜGÜNE VURGU

Daha önce AIHM 4. Mahkemesi davayi egitim hakki ve özel hayatin ihlali açisindan reddetmesine ragmen Sahin’in din özgürlügü açisindan ihlale ugradigini kabul etmisti. Ancak ülkelerin kendi iç hukuklarindaki kararlarin gözününde bulundurulmasi gerektigini belirterek Türkiye’yi bu konuda hakli gördügünü açiklamisti. Bugün Büyük Daire’de verilecek nihai karar da bu sefer üzerinde önemli durulan nokta egitim özgürlügü ihlali.

BIN SAYFALIK SAVUNMA

AIHM’ye belgelerle birlikte bin sayfaya yakin savunma veren Sahin’in avukati Kazim Berzeg, son savunmalarinda özellikle üzerinde durduklari noktanin egitim özgürlügünün ihlali oldugunu söyledi. Berzeg mahkemeden çikacak kararin olumlu olacagini umut ettiklerini belirterek söyle konustu: “Mahkemenin Sahin’in lehine karar verecegine inaniyorum. Aksi olursa AIHM kendi kurulus ilkelerine aykiri hareket etmis olur. AIHM’nin kurulus gerekçesi kisilerin hak ve özgürlüklerini devlete karsi savunmaktir. Buradan bakinca ister meseleye egitim açisindan istersen din özgürlügü açisindan ele alsin sonuç yine Sahin’in lehine olmasi gerekir. Zaten AIHM’de görülen 20 bin dava arasindan büyük daireye çikabilmis 19 davadan biri olmasi yani burada ele alinmasi Sahin davasina AIHM’nin müspet baktigini gösterir.” Kararin Sahin için olumlu olarak sonuçlanmasi durumunda okullarda uygulanan basörtüsü yasagini nasil etkileyecegi yönünde ise Berzeg su degerlendirmeyi yapti: ” Kararin olumlu çikmasi durumunda basörtüsü yasagi uluslararasi olarak tepkisini göstermis olacaktir. Bu durumda Türkiye, yasagi uygulamaya devam ettigi sürece uluslararasi bir karara karsi olacaktir.”

AYSE OLGUN
Sorun AIHM’de degil Türkiye’de çözülmeli

Okula basörtülü olarak kaydini yaptiran ve 5. sinifa kadar hiçbir sorun yasamadan egitimini sürdüren Leyla Sahin, 1997 yilinda uygulamaya konan basörtüsü yasagi yüzünden okuluna devam edememis ve okumak için üç arkadasiyla birlikte Viyana’ya gitmisti. Burada basörtülü olarak devam ettigi Viyana Tip Fakültesi’nden 2003 yilinda mezun olan Sahin, su an Viyana’da yasiyor. Evlenen ve bir kiz çocugu olan Sahin, Türkiye’de basörtüsü sorunu devam ettigi için ihtisasini Almanya’da yapmayi düsünüyor. Basörtüsü yasagi yüzünden egitim haklari ellerinden alinan ögrenciler olarak AIHM’ye basvuran magdurlardan olan Sahin’in davasi bugün sonuçlanacak. Sonucun olumlu veya olumsuz olmasindan çok asil meselenin Türkiye’de hala basörtüsü yasaginin uygulanmasi oldugunu söyleyen Sahin, egitimini yurt disinda tamamlasa da yasak yüzünden okulunu ve ülkesini terk etmek zorunda kaldigi ve kendisi gibi magdur olan ögrencilerin bu sorunlarinin Türkiye’de bir an önce çözümlenmesi gerektigini belirtti.”Basörtüsü sorununun çözülecegi merci Avrupa Insan Haklari Mahkemesi degil, Türkiye’dir.Sorunun Türkiye’de çözülmesi gerekir” diyen Leyla Sahin, “Yasadigim magduriyeti mahkemenin göz önünde bulundurarak olumlu bir karar alacagina inaniyorum. Ama benim asil beklentim bu sorunun Türkiye’de çözülmesi. Artik basörtüsü sorunu yasamadan kizlarin okullarina gitmesini istiyorum.Hukuki alanda haklarimi aramak için AIHM’ye basvurdum ama buradan çikan karar olumlu da olsa kizlar ertesi gün okula basörtülü olarak gidebilecek mi? Benim için asil önemli olan nokta bu ” diye konustu.

Sahin davasinda Hürriyet’e ceza

Mazlumder, AIHM’de görülmekte olan Leyla Sahin davasinda Hürriyet gazetesini 7 bin YTL. manevi tazminata mahkûm ettirdi. Hürriyet, 2004 yilinda yaptigi bir haberde, Sahin’in militan oldugunu, cumhuriyet ilkeleri karsiti gösterilere katildigini ve bu gösterileri örgütledigini savundugu Mazlumder’in aktif üyesi oldugu iddiasina yer vermisti. Fatih 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde önceki gün görülen durusmada, Mazlumder lehine 7 bin YTL. manevi tazminata ve haberin gazetenin internet sitesinden çikartirlmasina hükmedildi.