Leyla Sahin kararina büyük tepki

DIYARBAKIR - Avrupa Insan Haklari Mahkemesi (AIHM) Büyük Dairesi'nin Leyla Sahin hakkindaki nihai kararina Diyarbakir halki büyük tepki gösterdi.

Grup adina basin açiklamasi yapan Özgür Düsünce ve Egitim Haklari Dernegi (Özgür Der) Diyarbakir Subesi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Türkmen, AIHM’i sömürge mahkemesi oldugunu ve çifte standart kararini kinadiklarini söyledi.

Temel hak ve özgürlükleri garanti altina alma iddiasindaki AIHM’in emperyalistlerin ve yerli isbirlikçilerin hizmetinde oldugunu iddia eden Türkmen, Leyla Sahin hakkinda verilen kararin tamamiyla siyasi olduguna isaret etti.

Yasakçi kesimin bu kararla basörtüsü konusunun ‘hukuken kapadigini’ iddia ettiklerini anlatan Türkmen, sorunun çözüme ulasmadigi, magduriyetlerin sürdügü müddetçe sorunun kapanmayacagini söyledi.

” Bizler inancimizi nasil yasayacagimizi AIHM’e, AB’ye, ABD’ye veya bunlarin isbirlikçilerine soracak degiliz. Kimseden bunun için bir icazet alma gibi bir niyetimiz de yoktur. Hakkimizi dilenerek, direnerek alacagiz” diyen Türkmen, mahkeme kararinin sömürgeci hukuk çerçevesinde verildigini öne sürdü.

AIHM’in Islami taleplere temel ölçü olarak insan haklarini degil kendi çikarlarini dikkate aldigini belirten Türkmen, batili zihniyetin Müslümanlara nasil baktigini verilen karala ortaya çiktigini sözlerine ekledi.

‘Bas örtüsüne özgürlük’, ‘Hakkimizi dilenerek degil, direnerek alacagiz’ ve ‘Kahrolsun emperyalist güçler’ yazili pankart tasiyan grup basin açiklamasinin ardindan sessizce dagildi.