‘Leyla Sahin’i bende uyardim’

ADANA - Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'nin (AIHM), Leyla Sahin'in basörtüsüne iliskin verdigi karar üzerine baslayan tartismalara, Saglik-Is Sendikasi Baskani Mustafa Basoglu da katildi.

Basoglu, basta son günlerin degismez gündem maddesi AIHM, üniversiteler, PKK terör hareketinin Semdinli olaylarini bahane ederek sokaga çikmasini Cihan muhabirine degerlendirdi. Avrupa Insan Haklari Mahkemesi’nin Islam dinini ilgilendiren konularda hep aleyhte karar verdigine isaret eden Basoglu, “Bu mahkeme bazi kararlarini verirken hiristiyanlik dini anlayisina göre veriyor. PKK ve diger terör örgütlerinin açtigi davalarda Türkiye devletinin aleyhine, Islam diniyle ilgili oldugu zamanda Islam dininin aleyhine karar aliyor. Daha önceki kararlarindan dolayi bu karari verecegini biliyorduk. Bunun için Leyla Sahin’i uyardim. Alt mahkemenin kararindan sonra üst mahkemeye itiraz etmemesini istedim. Ancak bu konuda bizi dinlemedi.” dedi.

Basoglu, Disisleri Bakanligi’nin AIHM’e savunma verirken alt mahkemenin kararinin onaylanmasi yönünde olduguna isaret ederek, hükümetin Leyla Sahin lehine bir tutum sergilemedigini iddia etti.

BASBAKAN “ULEMA”KELIMESINI DOGRU IZAH EDEMEDI

Basoglu, Basbakan’in AIHM’in kararina iliskin yorumda bulunurken vermis oldugu örnegin dogru oldugunu ancak bu açiklamayi yaparken dogru izah edemedigini kaydederek, “Basbakan, basörtüsünün Islam’in bir emri olup olmadigini ancak bu konunun uzmani olan din bilginlerinin bilecegini anlatmak istedi. Ancak bunu yanlis yorumlanacak bir sekilde açikladi. Oysa AIHM, Hristiyan kültürüne göre karar verirken din adamlarindan görüs istiyor. Islam dini hakkinda bir karar alirken de Islam dinini en iyi bilen bilim adamlarindan görüs istemesi dogaldir.” diye konustu.

Basoglu, Semdinli’de baslayan ve Türkiye geneline yayilmaya baslayan PKK hadisilerine iliskin de yaptigi degerlendirmede, bunun tamaminin dis güçlerin bir oyunu olduguna dikkat çekerek, Türkiye’nin ne zaman istikrari yakalasa, ekonomik olarak iyi yönde gelisme gösterse mutlaka bu tür sikintilarla karsilacagini kaydetti.

YÖK, SAVCILARA IZIN VERMIYOR

Van 100. Yil Üniversitelerinde olan hadiselerin bas sorumlusunun Yüksek Ögretim Kurulu (YÖK) olduguna dikkat çeken Basoglu, kendisinin daha önce Malatya Inönü Üniversitesi’nde devletin 4 trilyon lira zarara ugratilmasi nedeniyle Savciliga suç duyurusunda bulundugunu söyledi. Sendikal bir nedenle devletin zarara ugratilmasinin savci tarafindan sorusturma açilmasina YÖK’ün müsade etmedigini ileri süren Basoglu, ayni durumun Samsun 19 Mayis Üniversitesi’nde de yasandigini hatirlatti. YÖK’ün Van 100. Yil Üniversitesi’nde sorusturmayi kurum olarak yürütmek isteme çabasinin, buradan da diger iki üniversitede oldugu gibi yolsuzluklari örtbas etmek için oldugunu ileri süren Basoglu, sözlerini söyle tamamladi:

“YÖK ancak idari sorusturma açar. Bu kurum yargilama yapamaz. Ancak, kendini hem yasama, hemde yargi yerine koymaktan geri durmuyor.”