Leyla Zana oy kullanamadı! İşte kullanamamasının sebebi!

Kapatılan DEP eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak seçimde oy kulanamadılar.

DEP’li 3 eski milletvekilinin yargılandıkları davada kamu hakları iade edilmediği için seçme ve seçilme hakkından yoksun oldukları vurgulandı.

Aralarında son iki gündür DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarının mitinglerinde yaptığı çıkışlarla gündeme gelen DEP eski milletvekili Leyla Zana’nında bulunduğu DEP milletvekillerini seçimlerde oy kullanamadılar.

Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak’ın yargılandıkları ve 10 yıldan fazla hapis yattıkları davada kamu haklarını alamadıkları için oy kullanamadıkları belirtildi.

Bu 3 kişi aynı gerekçeyle 22 Temmuz’daki genel seçimlerde milletvekili adayı da olamamıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP’nin (Demokratik Toplum Partisi) kurucuları ve Parti Meclisi Üyeleri arasında yer alan eski DEP’lilerin adli sicil kaydı bulunduğu gerekçesiyle parti üyesi olamayacaklarını, bu nedenle üyeliklerinin düşürülmesini istemişti.

Buna rağmen Hatip Dicle Diyarbakır’dan, Selim Sadak ve Orhan Doğan Şırnak’tan DTP’nin desteklediği adaylar olarak gösterilmiş, ancak Yüksek Seçim Kurulu bunların adaylıklarını reddetmişti.